8 травня – День пам’яті та примирення

Україна сьогодні вперше офіційно відзначає День пам’яті та примирення, розпочинаючи нову традицію святкування 8 та 9 травня під гаслом «1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо». Ця дата встановлена Указом Президента України «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі і 70-ї річниці завершення Другої світової війни».

Український інститут національної пам’яті зазначає, що новий зміст відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня Перемоги включає в себе:

– переосмислення подій Другої світової війни, руйнування радянських історичних міфів, чесний діалог навколо складних сторінок минулого;

– рівне вшанування пам’яті кожного, хто боровся з нацизмом, підкреслення солідарності та бойового братерства усіх Об’єднаних Націй, як держав, так і бездержавних тоді народів (євреїв, українців та ін.);

– перенесення акценту з історії військових дій на історії конкретних людей, а відтак відмову від святкування на користь вшанування.

Як і в багатьох країнах Європи, символом пам’яті жертв війни в Україні став червоний мак. Це міжнародний символ пам’яті жертв усіх військових і цивільних збройних конфліктів, алюзія кривавового сліду від кулі, що передає страждання та смерть. Використання квітки червоного маку як символу пам’яті отримало початок із вірша канадського військового лікаря Джона Маккрея «У полі Фландрії» (1915). Символ маку присутній і в українському фольклорі – за легендою, маки зацвітають там, де пролилася козацька кров. Використання радянсько-імперського символу Дня Перемоги – «георгіївської стрічки» – дискредитовано учасниками нинішньої російської агресії проти України.

У Другій світовій війні українці понесли людські втрати більше, ніж Велика Британія, Канада, США та Франція разом узяті. Загальні втрати України у цій війні оцінюються у 8-10 мільйонів життів. Кількість українських жертв можна порівняти з населенням сучасної Австрії. Українці Закарпаття були першими в міжвоєнній Європі, хто не змирився з анексією власної території. Зі зброєю в руках вони стали на захист своєї свободи від агресії в березні 1939 року. Від самого 1 вересня 1939 року літаки Люфтваффе бомбардували Галичину та Волинь. Протягом Другої світової війни бойові дії двічі прокотилися всією територією України. Харків, одне з найбільших міст України, переходило з рук у руки чотири рази. Українці перетворилися на «гарматне м’ясо» відразу для двох диктаторів – Гітлера та Сталіна. У Червоній Армії загинув кожен третій (порівняно з кожним 20-м в армії Великої Британії).

Наслідком зіткнення двох тоталітарних режимів стали небачені жертви як серед військових, так і серед цивільного населення України; територія між Карпатами і Доном перетворилася на криваві землі. Такою була для українців ціна відсутності власної незалежної держави.

Нагадаємо, День Перемоги в Європі відзначають щороку 8 травня. Бо саме в цей день 1945-го пізно ввечері капітуляцію фашистської Німеччини підписав наступник Адольфа Гітлера (який на той час уже вчинив самогубство) президент Німеччини Карл Деніц. Формально саме в цей день завершилася війна в Європі. В Україні сьогодні, 8 травня, о 23.01 відбудеться Перша хвилина тиші – саме в той час, коли у Європі після капітуляції нацистської Німеччини врешті запанував мир.

http://tsn.ua