В Університеті провели дискусію щодо поглибленої зони вільної торгівлі між Україною та ЄС

17 травня 2017 року на факультеті управління фінансами та бізнесу Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся круглий стіл «Поглиблена та всеохоплююча зона вільної торгівлі: досвід та стратегії»

Захід організувала кафедра економічної теорії в рамках реалізації проекту Жана Моне 575241-EPP-1-2016-1-UA-EPPJMO-MODULE «The economy in European integration: internal challenges and external dimensions».

На сьогодні Європейський Союз є одним з найбільших торговельних партнерів України. Близько тре­тини зовнішньоторговельного обороту України припадає на країни ЄС, а обсяг прямих інвестицій в економіку України з країн ЄС складає 80% загального обсягу ін­вестицій в Україну.

Частина Угоди про Асоціацію щодо по­глибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі (ПВЗВТ) передбачає далекосяжне спрощення режиму регулювання взаємної торгівлі та від­повідну гармонізацію правил, що регулюють цю сферу: як тих, що стосуються внутрішніх правил, так і тих, що регулюють зовнішньо­торговельну політику. Загальною метою ПВЗВТ буде поступова інтеграція України до внутріш­нього ринку ЄС. Відтак, дослідження та обговорення проблем підвищення ефективності співпраці з Європейським Союзом у сфері торгівлі зараз саме на часі.

У круглому столі взяли участь студенти і викладачі факультету управління фінансами та бізнесу, а також гості – науковці-експерти, представники бізнесу та громадського сектору.

Учасники круглого столу проаналізували теоретичну сутність поняття «Зона вільної торгівлі», обговорили економіко-правові засади функціонування ПВЗВТ згідно Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, а також порушили питання соціально-економічних та політико-правових наслідків від запровадження ПВЗВТ в Україні. Окрему увагу учасники засідання зосередили на першому досвіді функціонування ПВЗВТ в Україні, розповівши про цікаві факти та історії успіху.

Із вступним словом виступив в.о. декана факультету управління фінансами та бізнесу Андрій Стасишин, який, зокрема, наголосив на актуальності тематики круглого столу і необхідності ефективного функціонування ПВЗВТ між Україною та ЄС в контексті соціально-економічних трансформацій сьогодення, що нададуть додаткові можливості доступу українських товарів на ринки ЄС і призведуть до гармонізації внутрішніх правил економічної політики відповідно до європейських стандартів.

Кожну зі студентських доповідей супроводжували цікаві обговорення, а часто і дискусії. Зокрема, при обговоренні концептуальної сутності ПВЗВТ (доповідь студента Михайла Бірченка) свій коментар зробив завідувач кафедри європейського права факультету міжнародних відносин, професор Михайло Микієвич, наголосивши на важливих проблемах у сфері правового регулювання економічної діяльності підприємств при здійсненні ними експортно-імпортних операцій, а також на тому, що основним завданням держави, при імплементації Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом, є забезпечення ефективного конкурентного середовища. Окрім того, професор здійснив короткий юридичний аналіз основних положень цього документу.

При обговоренні проблем підвищення ефективності експорту до ЄС (Уляна Щудло) свою думку висловила менеджер Західноукраїнського офісу Європейської бізнес-асоціації Мар’яна Луцишин. Вона поділилась досвідом діяльності їхньої організації, навівши конкретні приклади того, як можна цілком офіційно, не виходячи за межі правового поля, вирішувати проблеми діяльності бізнесу в контексті здійснення експортно-імпортних операцій, реєстрації, ліцензування тощо.

До дискусії також долучився засновник ЗАТ «ТЕМПО» Ростислав Лотош. Він зазначив, що їхня компанія займається торгівлею харчовими добавками ще від початку 1990-х рр. Щодо впливу запровадження ПВЗВТ,  то він відзначив, що при виході на зовнішні ринки ЄС українські підприємці зустрічаються з нестачею досвіду, недосконалістю українського законодавства, а також відсутністю ефективної інформаційно-роз’яснювальної роботи зі сторони органів влади.

Студенти Олена Вапнічна, Ольга Ващук, Лілія Джиговська та Соломія Баранова із різних сторін провели аналіз положень Угоди про Асоціацію щодо доступу товарів та послуг на ринки та розглянули такі проблеми, як тарифна лібералізація, санітарні та фіто-санітарні заходи, технічні стандарти, діяльність системи державних закупівель «ProZorro».

Важливий коментар щодо цих питань зробила незалежний експерт з міжнародного права і права ЄС, координатор проектів ЄС Оксана Головко-Гавришева. Зокрема вона наголосила, що на першому місці серед основних перешкод при виході українського бізнесу на ринки ЄС є проблема подолання психологічного бар’єру (страху) у свідомості підприємця перед невідомим ринком ЄС. Особливістю українського бізнесу часто є невміння обстоювати свої інтереси, стояти у фарватері законодавчих ініціатив, як це роблять підприємці у Європейському Союзі. Експерт також наголосила на багатьох невирішених правових проблемах.

Цікавою також була доповідь доктора Інституту підприємництва Головної торгової школи у Варшаві Адама Каловскі. Насамперед він поділився досвідом Польщі щодо запровадження зони вільної торгівлі з Європейським Союзом. Адам Каловскі зазначив, що Україна у багатьох питаннях імплементації Угоди про Асоціацію наслідує досвід поляків. Особливу увагу доктор приділив питанням проведення Європейським Союзом спільної сількогосподарської політики та відповідному досвіду Польщі.

В обговоренні цих проблем разом зі студентами брали активну участь доценти Оксана Пікулик, Любов Перетятко та Іванна Мищишин.

Завідувач кафедри економічної теорії, доцент Олег Гупало наголосив на актуальності реагування на активний вплив процесів глобалізації при формуванні кожною країною власної торгівельної стратегії та досвіду Європейського Союзу у вирішенні цих проблем.

Жваві дискусії серед учасників спричинила доповідь студента Петра Назара про запровадження в Україні альтернативної енергетики.

Із заключним словом виступив координатор проекту за програмою Жана Моне на кафедрі економічної теорії, доцент Василь Зеленко. Він розповів присутнім про основні здобутки України в процесі імплементації Угоди про Асоціацію з ЄС, особливо – у плані запровадження ПВЗВТ, опираючись на дослідження експертів та результати урядового звіту про виконання Порядку денного асоціації та Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС.

У підсумку, учасники круглого столу дійшли згоди щодо необхідності продовження та посилення започаткованої співпраці викладачів і студентів факультету управління фінансами та бізнесу з науковцями-експертами, представниками бізнес-структур та громадських організацій у напрямку «економіка в європейській інтеграції».

Більше фото