Американська письменниця Енн Епплбом зустрілася зі студентами Львівського університету

20 вересня 2018 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка за підтримки Центру американських студій Університету та Посольства США в Україні відбулася зустріч студентів із відомою американською письменницею та журналісткою, істориком, лауреатом Пулітцерівської премії Енн Епплбом, яка є почесною гостею 25 Форуму видавців у Львові. Енн Епплбом – авторка книг про історію Центральної та Східної Європи, серед яких «ГУЛАГ» (Gulag: A History, Пулітцерівська премія, 2004), «Залізна завіса» (Iron Curtain, 2013), а також «Червоний голод. Війна Сталіна проти України» (Red Famine. Stalin’s War on Ukraine, 2017). У рамках цьогорічного Форуму видавців відбулася презентація україномовного видання її книги «Червоний голод. Війна Сталіна проти України» – ґрунтовного дослідження, яке вже посіло своє вагоме місце у світових студіях Голодомору в Україні.

Проректор із науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Марія Зубрицька разом із деканом факультету міжнародних відносин, Надзвичайним і Повноважним Послом України, професором Маркіяном Мальським привітали шановану гостю, яка розпочала зустріч із короткого життєпису та огляду подій, які зв’язали її журналістську та письменницьку діяльність зі Східною Європою та Україною зокрема.

Більша частина зустрічі пройшла у форматі динамічного університетського діалогу. Він почався, природно, з обговорення презентованої книжки «Червоний голод. Війна Сталіна проти України», яка з часу свого виходу в світ у 2017 році спричинила широкий резонанс в Україні та поза її межами. Найактивніше про «Червоний голод», за словами Енн Епплбом, писали журнали у США – книжка змушує американців замислитись про трагедію в Україні, про яку багато з них до цього навіть не чули. З Росії ж відгуків не було: «Вони не люблять факти, які говорять про історію, відмінну від їхніх знань. У книзі я визначаю Голодомор як геноцид», – зазначила письменниця.

Цікавилися студенти також питаннями ідентифікації та ефективної протидії сучасній пропаганді. «Пропаганда у XXI столітті значно відрізняється від пропаганди у століття XX, – висловила впевненість Енн Епплбом. – Люди вже спроможні відрізнити реальну інформацію від фейкової. Як із нею боротися? Спершу треба бути свідомим маніпуляції. Сьогодні завдяки своєму смартфону кожен із нас стає журналістом, видавцем. Коли люди усвідомлюють проблему, це вже початок її вирішення». Журналістка також порекомендувала регулярно моніторити новини і підвищувати свою компетентність.

Логічним продовженням дискусії про сучасні інформаційні впливи стали міркування гості на тему свободи слова і свободи преси. Енн Епплбом впевнена, що цензура обмежує журналіста: «Свобода означає вільне слово, а не обмежене законом».

У цьому контексті письменниця порівняла Україну одразу після розпаду СРСР і сучасну. Тоді, на початку 1990-х, коли Енн Епплбом уперше відвідала Львів, у неї було враження, що в Україні щойно закінчилась війна: сіра країна, сіре місто без крамниць і розважальних закладів. На противагу тодішній невеселій ситуації вона навела приклад теперішнього Львова – динамічного міста, яка розвивається. «Ви маєте дуже хороший подарунок – ваша соціальна єдність. Українське суспільство сильне. Демократія – це не про сидіти і дивитись. Потрібно виправити, покращити суспільне життя. Україна затратила багато часу, щоб розвинутися. Брати участь у політичному житті – це сильний бік народу», – наголосила журналістка.

Письменниця розгледіла в українців так званий «стабільний менталітет» – наші цінності не руйнуються, а ідея не помирає. Завдяки культурним заходам, які розвивають суспільство, твориться наша незалежність. Журналістка наголосила, що відмінність між незалежністю українською та американською – у бажанні: «У США все будується навколо Конституції, це є законом, своєрідним правом. В Україні ж незалежність будують люди, їхні цілі й бажання».

На завершення зустрічі проректор Марія Зубрицька подякувала Енн Епплбом за поширення у світі знання про Голодомор як найтрагічнішу сторінку модерної української історії і вручила їй пам’ятну медаль Івана Франка.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото