Австрійський вчений, лауреат Міжнародної премії імені Івана Франка Міхаель Мозер дав оцінку мовним процесам в Україні

26 вересня 2017 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося засідання Х Всеукраїнського науково-практичного семінару «Українофобія як явище та політтехнологія». Участь у заході взяли науковці, студенти, журналісти і представники громадськості.

В рамках роботи семінару доповідь виголосив відомий австрійський науковець, цьогорічний лауреат Міжнародної премії імені Івана Франка Міхаель Мозер. У своєму виступі професор мовознавства Інституту славістики Віденського університету акцентував увагу на динаміці мовної політики в Україні, проаналізував останні законодавчі ініціативи, спрямовані на підтримку української мови і поділився власним баченням перспектив розвитку україністики.

Аналізуючи мовні процеси в Україні, Міхаель Мозер наголосив, що «мовний закон Ківалова-Колесніченка» є ганебним для нашої держави і просто не має права на функціонування. А відтак, дослідник зазначив, що «всілякі ініціативи, які мають на меті новий, гарний, актуальний мовний закон є дуже потрібними Україні».

Одним із головних факторів, які визначають динаміку розвитку української мови Міхаель Мозер назвав мовне життя Києва.

«Мовне життя столиці і надалі матиме величезний вплив на ситуацію в країні загалом. А отже підтримка української мови у Києві є дуже важливою», – зазначив науковець, додавши, що позитивні зміни упродовж останнього часу уже відбулися і зараз у Києві українська звучить значно частіше, а російську почали менше використовувати у сфері послуг і на офіційному рівні.

Також дослідник поділився спостереженнями щодо кількості медіапродуктів українською мовою. За його словами, зараз з’являється багато музичних композицій, які належать, як високій, так і популярній культурі.

В контексті зміни законодавства щодо державної мовної політики Міхаель Мозер зазначив, що прихильно ставиться до законопроекту 5670, який за його словами, сприяє розвитку й утвердженню української мови й водночас захищає права національних меншин в Україні.

Незважаючи на численні труднощі, на переконання австрійського науковця, українська мова таки активно розвивається. Для підтвердження своєї думки він навів статистичні дані, які засвідчують, що все більше громадян України називають українську мову рідною і значно більше людей використовують її у побуті.

Окрім того, Міхаель Мозер запевнив, що часто самі українці не до кінця розуміють наскільки популярною мовою є українська. Мовознавець зазначив, що в усіх країнах світу, у яких йому довелося побувати, він завжди зустрічав людей, з якими спілкувався українською.

«Потрібно і надалі працювати для того, щоб українська мова розвивалася і ставала ще більш популярною і в Україні, й у світі. Привід для оптимізму ми уже маємо», – запевнив Міхаель Мозер.

Надалі усі учасники зустрічі мали нагоду взяти активну участь у дискусії щодо принципів державної мовної політики, специфіки захисту мов національних меншин в Україні і світі та інших питань.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото