День Державного Прапора України

23 серпня українці щорічно відзначають День Державного Прапора України. Синьо-жовтий прапор є одним із трьох державних символів України, визначених Конституцією.

Саме 23 серпня 2004 року Президент Леонід Кучма підписав Указ № 987/2004 про встановлення Дня Державного Прапора України «на вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України».

Нагадаємо, що раніше День Державного Прапора святкувався тільки у Києві на муніципальному рівні. Столиця відзначала це свято 24 липня, адже того дня 1990 року синьо-жовтий прапор було піднято над Київською мерією, що символізувало початок нової сторінки в нашій історії – утвердження новітньої української державності. У 2009 році Президент Віктор Ющенко вніс зміни до Указу, заснувавши щорічну офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня по всій Україні.

Українська національна традиція символічного відображення світу формувалася впродовж кількох тисячоліть. Використання жовтого та блакитного кольорів (з різними відтінками) на прапорах України-Русі простежується із сивої давнини. Згодом ці два кольори набули значення державних.

До речі, першу спробу створити жовто-блакитний прапор із двох горизонтальних смуг приблизно такої форми, як тепер, здійснила Головна Руська Рада, яка почала боротьбу за відродження української нації. У червні 1848 року на міській ратуші Львова вперше був піднятий жовто-блакитний прапор.

Наш стяг – не лише символ суверенності та незалежності України, а передусім уособлення нашої національної єдності, честі та гідності. Під синьо-жовтими знаменами впродовж віків український народ утверджував віковічну мрію про свободу, державність і соборність. Тож оберігати та шанувати Державний Прапор України як національну святиню – конституційний і громадянський обов’язок кожного українця.