Екс-міністр енергетики Литви: «Головна проблема України – розкрадання грошей і ресурсів»

У рамках візиту до Львова міністр енергетики Литовської республіки (2012-2014 рр.) Ярослав Неверович 17 травня 2016 року зустрівся зі студентами факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка. Тема зустрічі – «Енергетична безпека. Досвід Литви».

Представляючи гостя, декан факультету міжнародних відносин, професор Маркіян Мальський зазначив, що сьогодні як ніколи важливим є обговорення актуальних питань енергетичної безпеки країни, зокрема запозичити успішний досвід Литовської Республіки в цій сфері.

Під час діалогу зі студентами Ярослав Неверович відзначив, що литовці завжди радо поділяться з українськими колегами своїми ідеями, думками та практичними порадами у будь-якій сфері, зокрема й у сфері енергетики, адже наші народи об’єднує спільна історія.

Тож, за словами литовського експерта, сьогодні питання енергетичної безпеки в Литві є одним із пріоритетних. Окреслюючи основні кроки становлення енергетичної незалежності Литовської Республіки, Ярослав Неверович зазначив: «Тоді ми приймали непопулярні рішення. У нас не було своїх власних природніх ресурсів, які, до слова, має Україна. Литва повністю залежала від імпорту всіх енергетичних ресурсів. А тому, зваживши все, вирішили шукати підтримки в сусідніх країнах, підлаштовуватися під їхнє законодавство, аби створити свою систему передачі в енергетичній сфері».

Екс-міністр енергетики наголосив, що Литві вдалось забезпечити енергетичну незалежність від Росії. «Для посилення безпеки постачання, нарощення конкуренції та стійкості в енергетичному секторі офіційний Вільнюс запровадив низку стратегічних проектів: інтеграція енергосистем із Польщею та Швецією; об’єднання газопроводу з Польщею; домовленості між газовими компаніями Литви й Норвегії та будівництво терміналу для прийому норвезького зрідженого газу в місті Клайпеда. Таким чином, нам вдалось знизити свою залежність від російських ресурсів. До слова, «Газпром» втратив у Литві 60% ринку», – підкреслив він.

Під час зустрічі Ярослав Неверович детальніше розповів студентам про будівництво LNG-терміналів у Литві,  призначених для скраплення та відправлення зрідженого природного газу. За словами міністра, такі споруди є надзвичайно затратними в будівництві, втім, згодом вони є самоокупними.

«Україна – багата країна у порівнянні з Литвою. Ми не маємо таких природних ресурсів і можливостей, які маєте ви. Очевидно, що головною проблемою України є відверте розкрадання державних грошей та ресурсів. Тож, перше, що потрібно зробити – це зупинити корупцію і розпочати реформування країни, паралельно налагоджуючи зв’язки з інвесторами. Крім того, невід’ємною частиною цього процесу є забезпечення прозорості, відкритості і надійності усіх державних установ. До слова, для забезпечення енергетичної незалежності, Литовській республіці потрібно було 25 років», – зазначив екс-міністр енергетики Литви.

Зацікавлені проблематикою енергетичної безпеки, студенти мали змогу поставити Ярославу Неверовичу низку питань, які стосувались не лише сфери енергетики та зовнішньої політики, а й освіти..

Додамо, що Ярослав Неверович – литовський економіст, дипломат і політичний діяч польського походження. Випускник Варшавської школи економіки в галузі міжнародних економічних і політичних відносин. Маючи значний дипломатичний досвід, 2008 року Ярослав Неверович був призначений генеральним директором компанії LitPolLink, спрямованої на створення так званого енергетичного мосту, що з’єднує Литву та Польщу. У 2012-2014 рр. обіймав посаду міністра енергетики Литовської Республіки. Ярослав Неверович – перший поляком, який був Міністром у литовському Кабміні. З 2015 року він є президентом Польсько-литовської торгової палати.

Світлини: Олександри Чури Більше фото