Експерти з питань безпеки з 15 країн світу  обговорюють у Львівському університеті  питання захисту демократичних цінностей і дотримання прав людини в діяльності спецслужб

Під патронатом Президента України та з ініціативи Служби безпеки України 26 травня 2016 року в Актовій залі  Львівського національного університету імені Івана Франка відбувається VIІI Міжнародна конференція  «Захист демократичних цінностей і дотримання прав людини в діяльності спецслужб».

У конференції беруть участь: керівництво СБУ, представники Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України, Центру Разумкова, Офісу зв’язку НАТО, Центру інформації та документації НАТО в Україні, Женевського центру демократичного контролю над збройними силами, представники структур сектору безпеки України, неурядових організацій, науковці, експерти, викладачі та студенти Львівського університету.

Зі вступним словом звернувся до учасників конференції голова Служби безпеки України Василь Грицак. Василь Сергійович зазначив, що  за підтримки іноземних партнерів, європейських безпекових структур, міжнародних демократичних інституцій і громадянського суспільства Служба безпеки нашої держави переживає етап оновлення й реформування.  Розповівши про основні аспекти діяльності СБУ, Василь Грицак також окреслив перспективи реформування відомства.

Звернення Президента України Петра Порошенка до  учасників конференції озвучив заступник  Глави Адміністрації Президента Андрій Таранов. У вітальному листі наголошується на важливості налагодження повноцінного діалогу суспільства зі спеціальними службами в Україні. «Проблема трансформації безпекових органів, а також визначення оптимального балансу між дотриманням прав людини та забезпеченням безпеки держави потребують постійного обговорення та пошуку рішень як з боку спецслужб, так
і з боку громадськості», – йдеться  в листі.

З вітальним словом виступив Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Мельник. Володимир Петрович  закцентував увагу на важливості залучення студентської молоді до дискусії про майбутнє Служби безпеки України: «Демократія і свобода – не абстрактні поняття, це вимір життя колективу нашого вишу в поколіннях», – запевнив він. На його думку, наукове середовище, молода генерація, громадянське суспільство  й Служба безпеки мають діяти як одна команда в ім’я майбутнього України.

На думку заступника директора Женевського центру демократичного контролю над збройними силами Філіппа Флурі,  важливо, що діалог про роль СБУ у демократичному суспільстві відбувається не у вузькому колі представників спецслужб чи уряду, а за участю громадськості. «Ми віримо, що прийде час, коли ви остаточно позбудетеся радянської спадщини минулого й Україна за підтримки західних партнерів досягне успіху в реалізації реформ», – сказав він.

Директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Наталя Немилівська відзначила безпрецедентну прозорість Служби, її широкий діалог із суспільством і готовність до комунікації з іноземними партнерами.

Заступник директора Офісу зв’язку НАТО в Україні Анн-Крістін Б’єргене підкреслила, що нинішня конференція є ще одним підтвердженням  великої ролі незалежних органів нагляду в безпековому секторі, адже в ній беруть участь міжнародні експерти, науковці та українська молодь.

«Конструктивне партнерство зі суспільством має бути скероване на досягнення спільних цілей», – резюмував під час відкриття конференції співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки в Центрі Разумкова Олексій Мельник.

Голова СБУ Василь Грицак подякував колегам із Європейського Союзу та країн-членів НАТО за експертну допомогу, яку вони надавали й надають нашій державі в складні часи протистояння збройній російській агресії. «СБУ мала дуже швидко реформуватися в ефективну бойову спецслужбу. Ми втримали прапор, зберегли честь, гідність, вірність присязі,  підняли бойовий дух наших офіцерів. Ми не дозволили ворогу створити пояс нестабільності в мирних регіонах держави, з нуля сформували підрозділи безпілотної авіації, спеціальних операцій», – підкреслив він.

Міжнародні партнери сприймають сьогодні українську спецслужбу не лише як реципієнта міжнародної допомоги, але й як спецслужбу, яка набула унікального досвіду з протидії гібридній війні.

Василь Грицак розповів, що Служба вміє протистояти проявам сепаратизму в різних регіонах держави, незаконному обігу зброї, атакам ворога в інформаційній війні, яку агресор веде проти України.

«Очевидно, що плани агресора йдуть набагато далі кордонів України. Ми маємо бути готовими дати відсіч. Тому під час реформування й оновлення не можна допустити зниження ефективності Служби. Поєднавши досвід і бачення оперативної ситуації, усі разом маємо розробити автентичну модель української спецслужби. Не підлягає сумніву, що вона мусить бути європейською, побудованою на  засадах демократії, законності», – підкреслив голова Служби.

Зростанню довіри до Служби з боку суспільства сприяє і постійний відвертий діалог з активістами, волонтерами, громадськими діячами, представниками релігійних громад, небайдужими громадянами. У розбудові контролю суспільства за діяльністю Служби бере активну участь Громадська рада з питань оновлення Служби безпеки України.

Василь Грицак високо оцінив співпрацю в рамках Міжнародної дорадчої групи з реформування СБ України, продуктом якої є проект Концепції реформування СБ України. Документ закладає міцний фундамент для надійного міжнародного партнерства в протидії тим, хто намагається зруйнувати глобальну безпекову архітектуру.

«Метою змін, які проводяться і будуть проводитися в Службі безпеки України, є посилення її спроможності протидіяти сучасним зовнішнім і внутрішнім загрозам національній безпеці, збільшення внеску у європейську та глобальну безпеку, уточнення функцій і повноважень, посилення демократичного цивільного контролю, відновлення, крок за кроком, нормальної безпекової ситуації в усій державі, незалежно від регіону», – наголосив Грицак.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото