Європейські юристи обговорили спадок  проф. Лемкіна в захист мирного населення в умовах збройних конфліктів

15-16 жовтня у Львівському національному університеті ім. І. Франка в рамках наукової конференції юристи з майже 10 країн світу обговорили науковий спадок вихованця львівської юридичної школи першої половини 20-го століття Рафала Лемкіна, який першим ввів у юридичну практику термін “геноцид”.

Важливість внеску Львова та Львівського університету в розвиток європейської юридичної науки відзначив у виступі на конференції професор, директор Інституту міжнародних відносин Варшавського університету Едвард Галіжак.

«Тут завжди була добра правнича школа – і в часи війни, і після неї. А започаткував європейську традицію права у Львові та в Університеті Рафал Лемкін, який цілісно досліджував міжнародне право, наголошуючи на правах людини і злочинах проти людства».

Про міжнародно-правові погляди Рафала Лемкіна крізь призму ретроспективи та сучасності йшлось у виступі експерта у сфері міжнародної безпеки, екс-міністра закордонних справ Республіки Польща Адама Даніеля Ротфельда.

«Слово «геноцид» ввів у науковий обіг Рафал Лемкін. Поява цього терміна пов’язана з тим, що злочини нацистів на окупованих територіях Європи виходили за рамки того, що знала людська історія до цього», – сказав польський дипломат.

Саме Рафал Лемкін одним із перших сформулював правовий термін «злочини варварства» і представив у Лізі Націй у Брюсселі та Копенгагені пропозиції щодо міжнародних юрисдикцій як проти тероризму, так і проти нищення національних, релігійних і расових груп, – розповів Адам Ротфельд.

Введений Лемкіним термін «геноцид» здобув міжнародне визнання і, зокрема, був використаний головним обвинувачем від США Робертом Джексоном на Нюрнберзькому процесі.

Заслугою Лемкіна також є прийнята ООН «Конвенції про запобігання та покарання злочинів геноциду», яка фактично повністю була його творінням, – наголосив Ротфельд.

Міжнародна наукова конференція «Цивільне населення в умовах сучасних збройних конфліктів – спадщина Рафала Лемкіна» відбулась з метою розгляду ключових питань, пов’язаних із захистом цивільного населення під час сучасних міжнародних і внутрішніх збройних конфліктів.

Надзвичайний і Повноважний Посол України, завідувач кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Маркіян Мальський у виступі наголосив на необхідності залучення світового досвіду для випрацювання спільних підходів щодо вирішення ситуації, яка склалась в Україні.

Участь в конференції взяли провідні юристи та міжнародники з України, Польщі, Німеччини, Великобританії, Вірменії, Ізраїлю та інших країн, серед яких, зокрема королівський адвокат, професор права Університетського коледжу Лондона Філіп Сендс; польський правник та історик, професор Варшавського університетуту Адам Редзік; експерт німецького фонду Bertelsmann Stiftung Корнеліус Охманн; радник Президента Республіки Польща з міжнародних питань Роман Кузняр; Надзвичайний і Повноважний Посол України, завідувач кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Маркіян Мальський, професор Київського національного університету ім. Т. Шевченка Микола Гнатовський та інші.

Вчених привітав голова Львівської облради Петро Колодій.

Про Рафала Лемкіна як представника Львівської школи надалі продовжили розмову в ході І панельної дискусії. Учасники ІІ панелі обговорювали питання міжнародного контексту безпеки та внутрішніх систем захисту.

Організаторами конференції виступили Фонд польсько-німецької співпраці спільно з Інститутом міжнародних відносин Варшавського університету та факультетом міжнародних відносин ЛНУ ім. І. Франка.

Партнери конференції: Львівський центр міжнародного права та прав людини, Центр міжнародної безпеки та партнерства (м. Львів), Рада молодих вчених факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка та ГО «Центр «Молода дипломатія» (м. Львів).

Нагадаємо, Рафал Лемкін (Rafał Lemkin, 1900-1959) випускник філологічного та юридичного (1928) факультетів Університету Яна Казимира (тепер – Львівський національний університет імені Івана Франка).

У 1944 році уперше використав термін “геноцид” як правове поняття в праці «Axis Rule In Occupied Europe: Laws Of Occupation, Analysis Of Government, Proposals For Redress».

Відомий такж своїми дослідженнями з історії трагедій вірменів і євреїв. Був першим із фахівців міжнародного права, який визначив злочини сталінського комуністичного режиму проти українців як геноцид та проаналізував геноцид в Україні в контексті міжнародного права.

В 2009 року в Парижі, в рамках урочистостей з нагоди 60-ї річниці прийняття ООН Загальної декларації прав людини відкрито меморіальну дошку Рафалу Лемкіну.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото