Прикмети на зміну погоди

Передчуваючи переміну погоди, кожна рослина реагує по-своєму. Одні розкручують, інші, навпаки, скручують листя, закривають чи відкривають квіти і насіння, послаблюючи чи різко посилюючи виділення нектару, запаху. Можуть міняти колір суцвіть і квіток чи навіть зовсім ховатися, як робить водяна біла лілея. Незвичайною стає поведінка пташок, тварин, комах. Якщо ми хоч трохи знаємо життя наших менших братів, це стає для нас очевидним і примушує шукати причини. Людині ж, незнайомій із природою, здається, що все іде так, як треба. Вона Не звертає уваги на сигнали і Спізнюється застосовувати засоби, особливо перед бурею. А між тим ще вранці, наприклад, можна було знати, що чекаємо на зміну погоди.
*
Серед рослин є такі, що при збільшенні вологості повітря починають посилено виділяти нектар. Бджоли, джмелі та інші комахи негайно летять до них, часом обліплюють їх цілим роєм. Нектар виділяється і перед дощем, і в негоду.
До таких рослин відносяться: куколиця лугова (удень вона спить, а ввечері розправляє свої біло-рожеві квіти); горицвіт весняний; акація біла й акація жовта; жимолость; донник лікарський; лугова сон-трава.
*
Перед дощем сильніше починають пахнути квіти, і деякі особливо. Їхній запах буває настільки сильний, що заглушує всі інші. Буває, у саду чи в лісі дуже пахне, наприклад, смородиною, донником чи черемшиною.
*
Інші рослини перед непогодою виділяють сік із листків у вигляді крапель, "сліз". Ось чому їх і звуть "плакуни", "плакси". До них належать верба, каштан кінський, вологими від соку стають/листки осокора, черемшини. За 3-4 дні до непогоди починає "плакати" клен...
*
Перед дощем на поверхні землі з'являються дощові хробаки. П'явки з води лізуть на берег. Риба грає, висуває з води голову, стрибає, ловить мошву. Комахи з верхніх шарів повітря опустилися до самісінької землі, ховаються в траву, під листя, шукають прихистку. Слідом за ними опустилися до землі ластівки і стрижі, літають низько, схоплюють над травою і з верхівок трави комах.
*
Якщо дощ збирається бути ввечері, то вдень бджоли летять до пасіки, поспішають. Дощ для бджоли, якщо він застане її в полі - вірна смерть...
*
Горобці купаються в поросі. Перед негодою чи початком дощу стають в'ялими, мовчкуватими, немов їх образили. Так же тихенько поводять себе і взимку перед снігом без вітру...
*
Ворони кружляють у повітрі, потім сідають на дахи і верховіття дерев - буде мороз. Сідають на'нижні гілки дерев - до вітру. Сидячи на верхівках дерев, голосно | каркають, чистять пір'я - це до снігу. Голос хрипкуватий, вигляд птахів неряшливий.;
*
Зграї ворон ввечері піднімаються то вгору, то вниз-уночі буде заметіль. Сідають на сніг, мандрують, шукають корм -до відлиги (морози відпустять).
*
Перед дощем; грозою змовкає ліс (птахи припиняють співати). Мурашки закривають входи до мурашників, замовкають коники...
*
На мороз собака звертається калачиком, ховає ніс, укриваючи його кінчиком хвоста...
*
Перед дощем співають, не дотримуючись часу, коли заманеться, півні, качки і
гуси кричать, полощуться у воді, б'ють крилами. Але якщо притихли, перестали годуватися, а коні виявляють неспокій, похропують, то чекай уже не дощу, а грози чи бурі.
*
Ластівки і стрижі ще літають, коли в повітрі дрібні краплі дощу грибного чи проскакують крупні краплі справжнього дощу. Але якщо пташки раптом збираються в зграї і з тривожним писком гасають над землею, то буде вже не дощ, а буря.
*
Звиваються під хмари галки та інші птахи, а півні намагаються злетіти на паркани чи інші високі місця, часто б'ють крилами.
*
Голуби поспішають потрапити "додому", кудись під дах приміщення, причому роблять це не виходячи з піке після стрімкого польоту.
*
Павуки роботи не припиняють, плетуть павутину.
*
Тягнуть до лісу зграї й одинокі птахи, намагаються сховатися - буде снігопад з вітром чи буран.
*
Перед зміною погоди (перед дощем) раки вилізають із води на берег. Жаби стрибають у траві, у цей момент їм добре - у вологому повітрі не сохне шкіра.
*
У відкрите море перед штормом ідуть кити, дельфіни, акули, медузи, відповзають за лінію прибою морські блохи. Каракатиці піднімаються на поверхню.