«ФілоСловенія»: словенський досвід успішної промоції рідної мови у світі

В рамках XXV Міжнародного славістичного колоквіуму, який нещодавно пройшов у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулась групова доповідь-презентація на тему «ФілоСловенія: словенський досвід успішної промоції рідної мови у світі».

Під час презентації представник Центру словенської мови як другої іноземної (ЦСМДІ), доктор Дам’ян Хубер докладно розповів про  діяльності ЦСМДІ і навчальні програми, які пропонує Центр.

Зокрема, доповідач акцентував увагу на заснованому 1965 року Семінарі словенської мови, літератури та культури, який щороку відбувається в першій половині липня і триває від 14 до 21 дня. У ньому беруть участь іноземні словеністи, славісти, науковці, перекладачі і студенти. Мета Семінару – популяризація словенської мови, літератури та культури, поглиблення мовних знань.

Доктор Мойца Нідорфер Шишкович презентувала програму «Словенська мова в університетах світу». Програму реалізовують в рамках діяльності Центру словенської мови як другої іноземної. Словеністика розвивається в 57 університетах у різних країнах (як у європейських вищих навчальних закладах, так й у Японії, Китаї США та Аргентині). Словенську мову як спеціальність викладають у 26 європейських університетах, і, зокрема, в Україні. Щороку у закордонних університетах словенську мову вивчають понад 2500 студентів. Робота викладача словенської мови за кордоном дуже різноманітна, а в тих університетах, де запроваджено словенську як спеціальність, лектор викладає спеціалізовані курси.

Мойца Нідорфер Шишкович також виділила проект «Міжнародні дні», який орієнтований задля популяризації словенської культури у світі. Міжнародні словенські дні відбуваються кожні два роки і в них беруть участь університети, які входять до програми викладання словенської мови в університетах світу. Перші такі дні відбулися 2004 року і до 2016 року були проведені такі заходи: переклад словенської художньої літератури, Міжнародні дні словенського кіно, Міжнародні дні словенської літератури, Міжнародні дні словенської літератури у кінематографі, Міжнародні дні словенського документального кіно, Міжнародні дні словенської мови, Міжнародні дні словенської культури та інше.

Асистент кафедри слов’янської філології філологічного факультету, викладач словенської мови Прімож Лубей представив роботу й етапи розвитку лекторату словенської мови у Львівському національному університеті імені Івана Франка. Зокрема, він зазначив, що лекторат відкрили у 2008 році, а у 2014 році він переріс у спеціальність «словенська мова і література». Нині на цій спеціальності навчається 9 студентів, окрім того, словенська викладається на інших спеціальностях як друга або третя іноземна мова. Загалом щороку словенську мову вивчають 60 – 80 студентів, які, залежно від кількості виділених годин, досягають різного рівня знань за європейською мовною шкалою: від рівня A1/A2 (студенти, які вивчають словенську мову один семестр) до рівня C1 (найуспішніші студенти словеністики).

Лекторат – не тільки інституція, яка забезпечує вивчення словенської мови. В його рамках щороку відбуваються найрізноманітніші культурні заходи, метою яких є популяризація словенської мови, культури, історії та науки. Загалом станом на сьогодні реалізовано понад 20 проектів, в рамках яких Університет відвідали словенські письменники та викладачі, а студенти й усіх охочі мали нагоду переглянути словенські фільми, побувати на презентації розмовника «Кишенькова словенська» й «Ураїнсько-словенського тематичного словника».

Світлини: Олександри Чури Більше фото