«Філософія науки»: правові засади співробітництва між Україною та Європейським Союзом

18 травня 2017 року у Дзеркальній залі відбулось засідання загальноуніверситетського семінару «Філософія науки», який традиційно об’єднує фахівців з різних галузей знань у дискусії щодо важливих питань сучасного суспільства і науки. Темами семінару були правові засади співробітництва між Україною та Європейським Союзом, цінності ЄС та їхня імплементація в Україні.

Розпочав засідання семінару його науковий керівник Ректор Львівського університету, професор Володимир Мельник, який, зокрема, висловив переконання, що питання, винесені на обговорення є загальнофілософською проблемою співіснування різних культур і систем цінностей.

Надалі із доповіддю виступив завідувач кафедри європейського права, заступник декана факультету міжнародних відносин Університету, професор Михайло Микієвич.

«У непростий час війни українцям дуже важливо усвідомлювати свою приналежність до Європи, до європейських цінностей», – наголосив на початку доповіді Михайло Миколайович, додавши, що процес імплементації цінностей завжди є двостороннім – не тільки Україна переймає і запозичує принципи побудови суспільно-політичного життя, а й Європа змінюється під впливом нашої держави. За його словами, події Революції Гідності довели, що європейським суспільствам є чого повчитися в українців.

У своїй доповіді професор розповів про мету ЄС, основні європейські цінності, історію розвитку ідеї об’єднаної Європи і її правову регламентацію. За словами Михайла Микієвича, дуже важко визначити саму правову природу Європейського Союзу, а отже зараз прийнято говорити про ЄС як про новий правопорядок, утворення, яке водночас поєднує у собі риси міжнародної організації і держави.

Розповідаючи про сучасні суспільно-політичні та економічні процеси у ЄС, доповідач, зокрема, зазначив, що вихід Великобританії зі складу Європейського Союзу може піти на користь Україні.

«Європейський Союз починає шукати країни, які захищають європейські цінності. А українці продемонстрували, що готові жертвувати найдорожчим заради цінностей і це, безумовно, забезпечить нашій країні додаткову підтримку зі сторони ЄС», – переконаний Михайло Микієвич.

Окрему увагу доповідач акцентував на європейських цінностях як суспільній і правовій категорії, наголосивши, що саме вони є головним критерієм вступу до ЄС й основою функціонування міждержавного об’єднання.

Також Михайло Микієвич детально проаналізував сучасні відносини між Україною та Європейським Союзом. За його словами, від часу підписання Угоди про асоціацію в Україні уже відбулися численні перетворення, а сам документ фактично задекларував те, що Україна визнає цінності ЄС.

Окрім того, науковець розповів про політичне співробітництво між Україною та Європейським Союзом, роль ЄС у забезпеченні миру на сході України, запровадження безвізового режиму, Національну стратегію у сфері прав людини в контексті захисту європейських цінностей та інше.

На завершення Михайло Микієвич відзначив вагому роль університетської освіти в процесі імплементації цінностей. «Усі зміни, реформи і нові закони є беззмістовними без дієвої участі молоді. Адже саме ті, хто зараз є студентами повинні освоїти усі інструменти і можливості, які виникають із підписанням Угоди про асоціацію. Львівський університет забезпечує передумови для того, щоб молодь могла створювати особливу додану якість на шляху інтеграції України до ЄС», – зазначив Михайло Микієвич.

Після доповіді учасники наукового семінару взяли участь у дискусії щодо особливостей європейської правової системи і її впливу на українське право, а також обговорили перспективи євроінтеграційних процесів в Україні.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото