Форум громадськості «Україна в умовах неоголошеної війни»

22 лютого 2015 року в Актовій залі Університету розпочав роботу форум громадськості «Україна в умовах неоголошеної війни». У форумі взяли участь: Міністр інформаційної політики України Юрій Стець, народні депутати України, голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка, голова Львівської обласної ради Петро Колодій, депутати міської та обласної рад, представники ВНЗ і наукових інституцій, громадські й культурні діячі.

«Війна, яку Росія веде з Україною, – дуже багатогранна, але передусім це інформаційна боротьба, яка триває віддавна. Тож нам потрібно зосередити увагу передусім на тому, як відбити цю війну», – відкрив засідання форуму Герой України, академік Ігор Юхновський.

«Україна сьогодні може дати збройну відсіч супротивнику. Але виграти в цій війні нам вдасться, лише опанувавши інформаційний простір», – переконаний голова Львівської ОДА Олег Синютка. Очільник Львівщини звернув увагу на те, що перемога над ворогом залежить від кожного з нас: «Кожен українець на своєму місці повинен зробити все від себе залежне. Адже, коли у нас усіх з’явиться віра й воля до перемоги, і ми разом об’єднаємось та відкинемо усі протиріччя – лише тоді настане мир».

Зі вступним словом під час відкриття форуму виступив голова Львівської обласної ради Петро Колодій. Петро Несторович зауважив, що Україна перебуває у вкрай складному становищі, оскільки український народ веде не лише збройне протистояння з потужним агресором, а й інформаційне. Зокрема, голова Львівської облради відзначив, що боротьба України та Росії триває вже кілька століть – з моменту, коли Петро І, проголосивши Московію Російською імперією, вирішив зробити її спадкоємицею Київської Русі, натомість заперечивши Українську державу як таку. «З того часу Росія веде цілеспрямовану інформаційну війну проти України, а зараз перейшла до активного збройного протистояння», – сказав Петро Колодій. На його на думку, захищаючи рідну землю, необхідно дбати про нашу інформаційну незалежність і самодостатність. «Кожен із нас задля незалежності та миру в Україні повинен усвідомити, що жодних змін – ані економічних, ані ідеологічних, ані соціальних – не буде доти, доки інформаційний простір України перебуватиме в руках окупантів. Тому маємо спільно працювати задля зміцнення інформаційного простору України та розширення нашого іномовлення в світі», – наголосив Петро Нестерович.

Про інформаційну безпеку в умовах війни йшлося й у виступі Міністра інформаційної політики України Юрія Стеця. «Збройного протистояння, яке відбувається на сході нашої держави, вдалось би уникнути, маючи єдину концепцію інформаційної безпеки», – переконаний Міністр. Юрій Стець також поінформував присутніх про першочергові завдання, які за його словами, має намір реалізовувати міністерство. Серед них – розроблення Концепції інформаційної безпеки держави, контрпропаганда інформаційній війні, яку проти нас активно веде Росія, формування інформаційної політики щодо впровадження задекларованих Президентом реформ.

З доповіддю на тему «Культура як засіб захисту України від російської агресії» звернувся до учасників форуму член Національної спілки письменників України Михайло Косів. «Без величної культурної і духовної спадщини немає великої і могутньої держави, а особливо з претензіями на світове лідерство. А коли цього немає, тоді треба вкрасти», – резюмував Михайло Васильович, додавши: «Їм насамперед потрібна наша історія, наша мова, культура і сакральна спадщина». Доповідач висловив міркування, що культурна війна є найтривкішою, бо «фактична чи економічна війна рано чи пізно завершується, а культурна триватиме доти, допоки існуватимуть імперські наміри Росії- агресора».

Логічним продовженням обговорення питання інформаційної безпеки України став виступ Героя України, Ректора (1990-2007, 2010-2013рр.), професора ЛНУ ім. Івана Франка Івана Вакарчука «Національна ідентифікація українців в умовах війни». «Цинічною, брутальною, суцільно брехливою» назвав Іван Олександрович війну, яку розв’язала Росія супроти України. Неодмінною і чи не найважливішою складовою цього протистояння є ідеологічна компонента, до якої «включилися трансформаційні зрушення». За словами Івана Вакарчука, йдеться про відвертий «похід ворожого світогляду» проти нашого. З огляду на це особливо важливою є правдивість мовлення в інформаційному просторі.

Професор зазначив, що війна розшарувала Україну на дві групи: на тих, хто чітко ідентифікує себе українцем, і на тих, хто не визначився зі своєю громадянською позицією, кого називають «болотним простором».

«Революція Гідності засвідчила народження унікального суспільно-політичного феномена Майдану, який мав чітко сформульовані вимоги – здійснення люстрації, прагнення відкритості та Правди. Майдану вдалось перекреслити основні комплекси українців – комплекс меншовартості і сприйняття Росії як старшого брата», – наголосив Іван Олександрович, додавши, що Майдан породив ще один феноменальний рух – волонтерство, масштабність якого не має аналогів у всьому світі. Звідси, на думку Івана Вакарчука, й логічний наслідок – зменшення «болотного простору».

«Тож нам, громадянам України, потрібно активізувати свою наступальну позицію в ідеологічній війні з Росією», – переконаний професор. Адже ми, цитуючи Івана Франка, «мусимо навчитися чути себе українцями — не галицькими, не буковинськими українцями, а українцями без офіціальних кордонів. І се почуття не повинно у нас бути голою фразою, а мусить вести за собою практичні консеквенції.…».

Надалі учасники форуму взяли участь у жвавому обговоренні проблемних питань, необхідних для реалізації якісно нової проукраїнської інформаційної політики нашої держави.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото