Голова Конституційного Суду України зустрівся зі студентами Львівського університету

7 вересня 2018 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася зустріч Голови Конституційного Суду України Станіслава Шевчука та суддів Конституційного Суду Олександра Литвинова та Василя Лемака зі студентами та викладачами Університету.

Подія відбувалася у форматі полілогу між спікерами та присутніми. Модераторами заходу були національний радник з юридичних питань Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков і доцент кафедри конституційного права юридичного факультету Сергій Різник.

Зустріч розпочалася з вітань проректора Львівського університету Мар’яна Лозинського, який підкресливши важливість цієї події, згадав про випускників ЛНУ ім. Івана Франка Петра Стецюка, Володимира Кампо і Михайла Костицького, розповів про їхню роль в розвитку правової системи держави та припустив, що серед присутніх в залі студентів є майбутні судді Конституційного Суду України.

З вітальними словами до аудиторії звернулися Голова та судді Конституційного Суду України. Свою розмову з присутніми Станіслав Шевчук розпочав із теплих слів про Львів, наголосивши, що це місто завжди було українським П’ємонтом, осередком культурного впливу. Голова Конституційного Суду України акцентував на тому, що зустріч проводиться не для того, щоб засвідчити існування суду, а для того, щоб довести, що він пережив кризу і готовий захищати Конституцію.

«Перед кожним із нас стоїть багато викликів, та ми сповнені рішучості захищати Конституцію і права людини», – наголосив Голова Конституційного Суду.

Окрім того, Станіслав Шевчук зазначив, що Конституційний Суд України захищає Конституцію як концепцію установчої влади народу. За його словами, саме Конституція України повинна бути об’єднуючим актом всіх політичних сил. «Основний Закон держави, повага до нього мають об’єднувати нас щодня», – зауважив очільник КСУ.

Також Голова суду наголосив, що Конституція – не атрибут держави, а живий інструмент, призначення якого – обмеження державної влади і гарантія свободи, адже лише обмежена влада може бути ефективною. Промовець також наголосив, що неможливо узурпувати державну владу без порушення Конституції. На думку Станіслава Шевчука, сьогодні суспільство не довіряє владі, і щоб це змінити, потрібно довести українцям, що влада обмежена Конституцією і діє відповідно до Основного Закону держави, головною цінністю якого є людина.

Відповідаючи на запитання присутніх, суддя Конституційного Суду Василь Лемак підкреслив важливість конституційної реформи в Україні, наслідком якої стало зміцнення Конституційного Суду України. Суддя висловив свої міркування стосовно розгляду конституційних скарг, змісту окремих рішень Конституційного Суду України, зокрема, рішення щодо відповідності Конституції України Закону України «Про всеукраїнський референдум».

Суддя Конституційного Суду України Олександр Литвинов пригадав свої добрі враження від роботи суддею Апеляційного суду Львівської області. Окрім того, суддя висловив міркування стосовно окремих вимог до рішення Суду та підкреслив, що сьогодні Конституційний Суд України спроможний вирішувати всі питання, які будуть поставлені перед ним.

Предметом обговорення стали також незалежність Конституційного Суду України, інститут конституційної скарги, тлумачення законів, статус державної мови, наступні вибори до органів публічної влади та багато інших актуальних питань.

Важливо, що під час заходу Голова та судді Конституційного Суду України висловили спільну думку про те, що відчувають відповідальність перед народом України за прийняті рішення.

На завершення зустрічі проректор Мар’ян Лозинський подякував гостям за цікавий захід і на пам’ять про ЛНУ ім. Івана Франка подарував видання-білінгву поеми Івана Франка «Мойсей», яке вийшло українською та англійською мовами у видавництві Університету.

Додамо також, що в рамках свого візиту судді Конституційного суду зустрілися з Ректором Львівського університету, членом-кореспондентом НАН України, професором Володимиром Мельником і представниками місцевої влади, а також відвідали Музей історії Львівського університету.