Гості з мальовничих Карпат гуцульською колядою привітали університетську спільноту  з Новорічними та Різдвяними святами

Музики зі знаменитого гуцульського села Криворівня під керівництвом випускника філологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка, багатолітнього війта села Василя Зеленчука 15 січня 2016 року привітали університетську громаду з Новорічними та Різдвяними святами, завітавши до Ректора Університету та в Інститут франкознавства.

Потрійним традиційним трембітанням, виганяючи усіляке зло з оселі, «коліднички з високих горів» розпочали гуцульські віншування. Автентичними колядками в супроводі національних музичних інструментів чоловічий гурт із Криворівні закликав щастя і добробут до Університету, пророкуючи йому розвиток і процвітання.

У колоритних гуцульських строях (вишиванки, яскраво вигаптувані кептарі, багато оздоблені на грудях, прикрашені кутасами темно-бордові сердаки), з топірцями-бартками в руках, із трембітою, мисливськими рогами, скрипкою, цимбалами та дзвониками колядники звершили справжнє дійство.

Ритмічно підкидаючи догори бартки і пританцьовуючи на місці, колядникам із Криворівні вдалось створити в Університеті майже містичну атмосферу. Синкретизм слова, музики, танцю і пантоміми криворівняни продемонстрували традиційним гуцульським танцем для бджіл – «Круглєком». За словами Василя Зеленчука, Університет – це своєрідний вулик. А відтак, гість із Карпат побажав Ректорові Університету успішної праці й більше «працьовитих бджіл» у колективі.

Довідка: с. Криворівня розташоване в долині ріки Чорний Черемош. Перша письмова згадка про село датується 1719 роком. Назва походить від форми рівнини, де розміщене село, і яка має форму дуги.

Криворівня відома в Україні передусім завдяки видатному українському письменнику, політичному і громадському діячу Іванові Франку. На запрошення відомого фольклориста Гуцульщини Володимира Гнатюка Іван Якович вперше приїхав у Криворівню ще в кінці ХІХ століття. Мальовничі місця цього села йому настільки сподобались, що він обрав Криворівню для свого постійного літнього відпочинку і приїздив туди майже щоліта зі сім’єю протягом 12-ти років.

Відтак, Володимирові Гнатюку вдалось перетворити маловідоме тоді гірське село на «літню столицю» української культури. У Криворівні відпочивали також Леся Українка, Михайло Коцюбинський, Гнат Хоткевич, Василь Стефаник, Марко Черемшина, Костянтин Станіславський та багато інших. Саме тут Михайло Коцюбинський написав повість «Тіні забутих предків», а через півстоліття зняв свій відомий фільм з однойменною назвою Сергій Параджанов.

Зазначимо, що неподалік від Криворівні, у присілку Грушівка, ще до початку Першої світової війни мав своє помешкання перший Президент України Михайло Грушевський.

Відзначаючи духовно-культурний феномен цього українського села разом з особливістю його рельєфу, що має форму гірського амфітеатру, Володимир Гнатюк назвав Криворівню «Українськими Афінами».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото