… І сльози, і усміх речей  (творча зустріч із Андрієм Содоморою)

Напередодні свята Андрія, 12 грудня 2017 року, в Актовій залі  Львівського університету імені Івана Франка відбулася творча зустріч Андрія Содомори зі своїми численними шанувальниками, колегами, друзями, яку відомий український перекладач, письменник, викладач, філолог-класик присвятив 80-річчю від свого дня народження і 55-річчю літературної та наукової діяльності. Це свято українського художнього та наукового слова вів колишній декан механіко-математичного факультету, професор, поет і музика Михайло Зарічний.

Першим до учасників заходу звернувся Ректор Університету, професор Володимир Мельник, який глибинно і тонко охарактеризував основні риси творчості Андрія Содомори і його внесок в українську культуру.

«Авторські книги Андрія Содомори – це свідчення безперервності інтелектуальної та культурної традиції нашої літератури, яку через свою творчість сповідує шановний Андрій Олександрович», – наголосив Ректор, зазначивши, що Андрій Содомора збагатив українську літературу творами найрізноманітніших стилів і жанрів.

Окрему увагу Ректор акцентував на перекладацькому доробку ювіляра, який, за його словами, збагачує «золотий фонд національної культурно-історичної спадщини».

«Якщо намагатися описати Андрія Олександровича кількома штрихами, то найвлучнішим буде оте франкове – «Дух, Наука, Думка, Воля», яке так йому пасує. Бо це справжня домінанта життєвої і творчої позиції філософа, вченого, мислителя, письменника, громадянина-українця – Андрія Содомори», – наголосив Ректор.

Від імені голови Верховної Ради України Андрія Содомору привітав Ярослав Музичко.

Надалі розпочався творчий вечір, під час якого професор Михайло Зарічний відразу ж окреслив специфіку формату зустрічі, налаштувавши аудиторію на інтимно-безпосередню розмову про становлення та творчу реалізацію знакової особистості новітньої української культури, знаного поціновувача художнього та афористично-лаконічного слова.

А відтак, майже впродовж двох годин тривав ненав’язливий діалог двох професорів Львівського університету, який здебільшого переливався у спогадово-розмислові монологи ювіляра. Своєрідним настроєво-камертонним доповненням до душевно-інтелектуальних зізнань Андрія Содомори були численні музичні пасажі на роялі, які виконував відомий віртуоз-музикант, професор факультету культури і мистецтв Львівського університету Олександр Козаренко. У канву зустрічі була вплетена і театральна мініатюра, що дозволила присутнім відчути глибину давньогрецьких трагедій, які перекладав ювіляр.

Упродовж вечора Андрій Олександрович Содомора щиро ділився з аудиторією спогадами про своє дитинство, родину, про численних відомих і маловідомих людей, які мали вагомий вплив на творче становлення його особистості. Із глибокою вдячністю і любов’ю він не просто перераховував найближчих і найважливіших людей та пам’ятні місця його життя, а й давав колоритні мемуарні мікрохарактеристики, присмачені то легкою зажурою, то інтелектуально-іскристим дотепом, то вряди-годи зацитовував чужі афористичні вислови та свої вірші, які були навіяні розмаїтими емоційними життєвими враженнями. Не могли не захоплювати аудиторію навдивовижу виважена риторична пластичність та інтелектуально-асоціативне багатство ювілярового мовлення, інтимізовані тональність обертонів його голосу та інформаційна згущеність озвученого фактажу. Важливим резонатором розповідей-спогадів і розмірковувань стали спроектовані на екран миготливі світлини, які були унісонними промовистими ілюстраціями численних фактів життєтворчості Андрія Содомори.

Письменник і перекладач рясно ділився роздумами про свій численний перекладний доробок, а також про поетичні, белетристичні й мемуарні оригінальні твори, зокрема, про давньогрецьких драматургів і ліриків (Есхіла, Софокла, Евріпіда, Менандра, Алкея, Cапфо, Теогніда), римських письменників і філософів (твори Горація, «Моральні листи до Луцілія» й «Діалоги» Сенеки, «Про природу речей» Тіта Лукреція Кара, «Римську епіграму» тощо), про понад десяток авторських книг («Жива античність», «Під чужою тінню», «Сивий вітер», «Лініями долі», «Студії одного вірша», «Поезія. Проза», «Сльози речей», «Усміх речей» та ін.).

Насамкінець творчої зустрічі представники факультету іноземних мов та творчої громадськості Львівщини виступили з привітальними словами на адресу ювіляра, бажаючи йому ще багато років щедрого на події життя і нових численних творчих здобутків.

Мимоволі спливають перед очі слова зі вступного слова до книги «Лініями долі»: «Ціну живим визначає їхнє ставлення до тих, кого вже немає, як і до тих, кого ще немає. Покоління, стрімко чергуючись, мають одне одному подати руку, щоб відчути живе тепло, неперервну тяглість зігрітої чуттям людської думки». Такими «зігрітими чуттям людськими думками» щедро надаровував шанувальників і друзів під час своєї творчої зустрічі у Львівському університеті автор зацитованих слів, знаковий творець сучасної української культури Андрій Содомора.

 

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото