IV щорічна Міжнародна науково-практична конференція  «Соціокультурні, політико-правові та економічні аспекти розвитку міжнародного середовища»

16 квітня 2015 року в Дзеркальній залі розпочала роботу IV щорічна Міжнародна науково-практична конференція «Соціокультурні, політико-правові, економічні аспекти розвитку міжнародного середовища».

З вітальним словом до присутніх звернулася проректор із науково-педагогічної роботи та міжнародного співробітництва Марія Зубрицька. «Тема, яку ми сьогодні обговорюватимемо, – глибока. А відтак, дуже важливо обмінятися думками щодо аспектів розвитку міжнародного середовища особливо в такий непростий для України час. Ми, українці, висловлюємо щиру подяку польському суспільству та польській академічній спільноті за підтримку й розуміння ситуації, в якій перебуває зараз наша держава. Нам важливо знати, що міжнародна спільнота говорить із нами в один голос», – зазначила Марія Олексіївна.

До вітального слова долучився в.о. декана факультету міжнародних відносин Ігор Бик. «Передусім хочу зазначити, що проведення цієї конференції демонструє визнання наших зусиль, спрямованих на розвиток європейських цінностей», – зауважив Ігор Степанович. «Світ постійно змінюється, і людство щораз частіше вимагає нетрадиційних, абсолютно нових підходів. Характер суспільних змін полягає не тільки в чисельності викликів, присутніх в усіх сферах соціального життя – політиці, економіці, праві, культурі, а й у їхній специфіці. Звідси – й пошуки шляхів вирішення нових проблем», – додав Ігор Степанович.

Учасників міжнародної конференції привітав аспірант Вармінсько-Мазурського університету в м. Ольштин (Польща) Роман Кордонський: «Сьогодні ми беремо участь у конференції, яку організувала Рада молодих науковців факультету міжнародних відносин Львівського університету спільно з Радою молодих науковців Польщі. Сподіваємось, що цей захід стане своєрідним вступним діалогом до розвитку нашої подальшої плідної співпраці».

Голова Ради молодих вчених факультету міжнародних відносин нашого Університету Олександра Яремчук звернулася до учасників засідання зі словами: «З метою пошуку найоптимальніших шляхів розвитку міжнародного середовища ми закликаємо усіх до конструктивної дискусії щодо нових тенденцій у сфері міжнародних відносин – політики, економіки і права».

Для того, аби краще ознайомити іноземних гостей з історією, наукою та культурою Львова, організатори конференції представили присутнім відеоролик про місто.

Конференцію розпочав доктор гуманітарних наук, професор Інституту Політології Вармінсько-Мазурського Університету міста Ольштин (Польща) Аркадіуш Жуковський, який виступив із доповіддю на тему: «Виклики сучасної зовнішньої політики». Науковець коротко розповів про установу, в якій він працює, зазначивши, що «інститут має потенціал у сфері наукових досліджень та освіти».

«Міжнародне середовище змінюється швидко й динамічно. Це досить складний багатовекторний процес, а тому складно стежити за ситуацією, аналізувати те, що відбувається, робити висновки й давати рекомендації. З’являються країни із «суперсилою», нові види конфліктів і воєн. Натомість суспільство та влада не може швидко перелаштуватися на новий лад», – зазначив науковець.

Аркадіуш Жуковський переконаний, що зовнішня політика держави безпосередньо пов’язана із внутрішньою, але є відмінності в пріоритетах. «У внутрішньої політики мета лише одна – зберегти незалежність, суверенність, безпеку, порядок, стабільність і, звичайно, дружні стосунки із країнами-сусідами. Тоді як у зовнішньої політики завдання глобальніші – забезпечити ефективний розвиток, процвітання і міць держави», – наголосив професор.

На думку Аркадіуша Жуковського, існує два інструменти забезпечення ефективної зовнішньої політики і дипломатії. «Це рівність між країнами, незалежно від їхньої площі, а також взаємність у стосунках. Утім, на противагу цим засобам, може з’явитися й сила «міцної палиці». У такому випадку потрібно застосовувати так звану «народну дипломатію», яка буде додатковим інструментом співпраці на рівні уряд-уряд», – переконаний науковець.

Під час свого виступу Аркадіуш Жуковський зазначив, що у веденні зовнішньої політики важливою є транскордонна співпраця, а саме – малий прикордонний рух. За словами професора, завдяки таким діям з боку влади вдасться вирішити багато проблем.

Із доповіддю на тему: «Від державності до глобальної мережі. Африка як приклад дослідження процесів трансформації світового порядку» виступив доктор наук факультету теології Вармінсько-Мазурського університету міста Ольштин (Польща) Яцек Ян Павлік. Науковець зазначив, що економічна сфера мала першочерговий намір до глобалізації і з часом її вплив поширився на значну частину світу. «Вона торкається кожного, і ніхто не зможе заперечити той факт, що хтось зможе пройти повз неї», – переконаний Яцек Ян Павлік.

Під час пленарного засідання міжнародної конференції з доповіддю «Адвокація: погляд білоруських та українських активістів» виступила аспірант кафедри політичних наук Харківського національного університету імені В. Каразіна, експерт з адвокації прав людини та громадських інтересів Світлана Бацюкова.

Про неформальні практики ведення бізнесу в Україні йшлося у виступі доцента кафедри міжнародного економічного аналізу і фінансів Львівського національного університету імені Івана Франка, члена асоціації економістів Ярослава Притули.

Завершуючи пленарне засідання, учасники конференції підвели підсумки й обмінялися міркуваннями щодо сучасних тенденцій у міжнародному праві.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото