Книги з автографами Олександра Олеся, Дмитра Чижевського та Сергія Єфремова поповнили фонд університетської бібліотеки

Професор Зіґенського університету (Німеччина) й Українського Вільного Університету в Мюнхені Йосиф Сірка передав Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка унікальні видання з автографами Олександра Олеся, Дмитра Чижевського та Сергія Єфремова.

Цінний подарунок професор Йосиф Сірка вирішив зробити саме університетський книгозбірні, адже переконаний, що – це найкраще місце для зберігання раритетних видань. Бібліотеку ЛНУ ім. Івана Франка професор вважає одним із найважливіших центрів наукового і культурного життя Львова та України.

Зараз раритетні книги передано у науково-реставраційний відділ бібліотеки. Надалі їх зберігатимуть у фонді рукописних, стародрукованих та рідкісних книг ім.Ф.П.Максименка Наукової бібліотеки Університету, а отже вони стануть частиною Національного надбання України.

Директор Наукової бібліотеки Василь Кметь зазначає, що цінність такого дарунку надзвичайно велика, адже йдеться про автографи видатних особистостей, науковий та творчий доробок яких формує основи сучасної національної ідеології українців та є підґрунтям нашої державної незалежності.

«У колекціях Наукової бібліотеки репрезентовані автографи багатьох видатних особистостей української та світової культури. Зокрема, Александра Фредро, Ольги Кобилянської, Івана Франка, Романа Іваничука, Володимира Вуйцика та багатьох інших. Таким чином відвідувачі бібліотеки мають можливість майже особистого контакту з творцями нашої культурної та інтелектуальної ідентичності», – розповідає Василь Кметь.

Окрім того, професор Йосиф Сірка подарував бібліотеці збірник своїх статей «Актуально», які написані в різні роки для часописів та радіопрограм. Ці праці відображають настрої доби, рефлексії автора на події політики, культури та міжнародної комунікації, адже Йосиф Сірка тривалий час жив у Словаччині, Німеччині, Канаді, а тому міг аналізувати українські реалії в ширшому контексті.

Нагадаємо, Йосиф Сірка – професор Зіґенського університету (Німеччина) й Українського Вільного Університету в Мюнхені (де він викладав українську мову), автор численних наукових і науково-популярних праць, а також підручників. Серед досліджень Й.Сірки відомі такі, як: «Розвиток української художньої літератури Чехословаччини 1945-1975 рр.» (1978 р.), «Розвиток національної свідомості лемків Пряшівщини у світлі української літератури Чехословаччини» (1980 р.), «Художня література південних лемків» (1988 р.) та інші.

Народився Йосиф Сірка в українському селищі Убля у Словаччині, що на кордоні з Україною. Доля допомогла йому уникнути тоталітарного режиму, тож він став одним з перших чехословацьких біженців. Працював на радіо «Свобода». Освіту здобув у Німеччині і довгі роки викладав в університеті міста Зіґен.