Круглий стіл «Актуальні питання кваліфікації злочинів, які викликають колізії в судовій практиці»

У Правничому коледжі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся круглий стіл «Актуальні питання кваліфікації злочинів, які викликають колізії в судовій практиці». Участь у заході взяли студенти, працівники коледжу та суддя кримінальної спеціалізації Дніпровського районного суду м. Києва Віра Левко.

Захід провели в рамках вивчення курсу Кримінальне право з метою розвитку практичних вмінь студентів – розуміння кваліфікації злочинів, відмежування окремих видів кваліфікації злочинів з використанням наочних прикладів та обговорення різних точок зору стосовно проблемних питань, які виникають в судовій практиці.

На початку заходу студентів ознайомили з історичним розвитком поняття кваліфікації злочинів, видами кваліфікації злочинів. Також учасники засідання проаналізували принципи кваліфікації злочинів.

Як зазначила Віра Левко, кваліфікація злочинів лише спершу виглядає як суто технічна операція, яка зводиться до пошуку відповідної статті КК, що охоплювала б своїм змістом конкретний випадок. Насправді кваліфікація злочинів — завжди складний та відповідальний процес встановлення та правового закріплення висновку стосовно суті вчиненого суспільно небезпечного діяння.

«Помилкова кваліфікація призводить до неправильної як правової, так і соціально-моральної оцінки діяння. Особливо неприпустимі помилки, коли кваліфікуються як злочин діяння, які не містять ознак складу злочину. На підставі такої кваліфікації може бути засуджена особа, яка фактично не вчинила злочину» — наголосила суддя.

Під час заходу Віра Богданівна проаналізувала найбільш поширені в практиці помилки, пов’язані з неточною кваліфікацією, викликаною нечітким розмежуванням суміжних складів злочинів. Наприклад, коли злісне хуліганство кваліфікується як злочин проти здоров’я людини, розбій — як грабіж та ін. У таких випадках не лише дається помилкова правова кваліфікація злочину, а й неправильна його соціально-моральна оцінка. Такі помилки, як зауважила Віра Левко, можуть призвести до призначення невиправдано суворого або, навпаки, більш м’якого покарання, а в окремих випадках до безпідставного звільнення людини від кримінальної відповідальності.

«Таким чином, помилки у кваліфікації негативно впливають на боротьбу зі злочинністю, порушують права людини, підривають авторитет судової влади» — наголосила Віра Богданівна.

Наприкінці свого виступу суддя-доповідач відповіла на численні запитання студентів.

Також під час заходу молодь мала нагоду закріпити отримані знання, вирішуючи практичні завдання, побудовані на реальних судових рішеннях.