Круглий стіл на тему: «Народ як єдине джерело влади  у контексті змін до Конституції України»

З ініціативи Громадської ради Львівщини, юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка та об’єднання громадян «Громадянська Європейська співпраця» 30 червня 2015 року в Університеті відбувся круглий стіл на тему: «Народ як єдине джерело влади у контексті змін до Конституції України».

«Ми намагаємося вирішити актуальне питання щодо місцевих виборів в Україні, тому прагнемо спілкування з громадськістю, аби врахувати всі думки та пропозиції. Я переконаний, що завдяки цій зустрічі нам вдасться досягти певних результатів», – звернувся з вітальним словом до учасників круглого столу завідувач кафедри конституційного права юридичного факультету Університету Павло Гураль. «Вибори на місцях тісно пов’язані з децентралізацією влади. До слова, у світі це питання вирішене вже давно. Натомість, Україна зі запізненням намагається перейти від теорії до практичної реалізації планів. Це, безумовно, матиме вплив на наступний процес волевиявлення громадян», – додав Павло Федорович.

До вітальних слів долучився голова Об’єднання громадян «Громадянська Європейська Співпраця» Олег Фецяк, який зазначив, що «саме у Львові, у Львівському університеті, ми маємо можливість обговорити актуальні питання суспільного життя України, зокрема механізми децентралізації влади в країні, у якому беруть участь науковці, громадські активісти й експерти».

Говорячи про територіальні громади як основу місцевого самоврядування, експерт, кандидат економічних наук Ігор Гурняк зазначив, що «спілкуючись із колегами, ми дійшли спільної думки, що сьогодні в Україні відсутній зв’язок між територіальними громадами і її органами». «На думку багатьох науковців, громада має утворюватися з юридичної особи і стати власником, контролером або підприємцем залежно від функцій, які на неї покладають. Потрібно йти шляхом європейського досвіду впровадження реформи децентралізації, який ставив дві цілі: громадську ефективність і системну потужність», – зауважив Ігор Гурняк.

Під час засідання круглого столу учасники обговорили територіальну основу й можливості реалізації прав громадян на місцевих виборах. З цього приводу доцент кафедри конституційного права Олена Бориславська зазначила, що «реформа децентралізації надзвичайно потрібна, адже безпосередньо пов’язана з місцевими виборами. В іншому випадку Україна не відбудеться як суверенна і незалежна держава. Проект, який вже є розроблений, має низку недоліків, утім це результат роботи багатьох юристів і фахівців. Він передбачає три види виборчих систем, описує суб’єкти висування кандидатів у депутати та визначає виборчий бар’єр. Незважаючи на деякі недопрацювання, він може стати основою для вирішення питання передачі влади на місця».

Під час круглого столу учасники взяли участь в обговоренні результатів діяльності Конституційної комісії з напрацювань пропозицій щодо організації місцевого самоврядування. За словами доцента кафедри конституційного права юридичного факультету Університету Любомира Бориславського, «конституційна комісія діє у трьох робочих групах, які працюють над питанням децентралізації, прав людей та судової влади. Також обговорюють механізми скорочення кількості депутатів, створення адміністративно-територіального устрою «громада-район-регіон» і визначають сферу повноважень самоврядування із зазначенням їх у Законі».

Крім питань децентралізації, реформування судової системи та особливостей місцевих виборів, учасники круглого столу обговорили важливість значення норм, закладених в Основному Законі, щодо можливостей реалізації принципу народовладдя. А відтак, український народ, завдяки формуванню дієвих територіальних громад, має стати вагомим і безпосереднім учасником позитивних перетворень у суспільному житті країни.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото