Любомир Романків провів відеозустріч з академічною спільнотою Львівського університету

18 жовтня 2018 року в приміщенні Музею історії Львівського університету відбулася відеозустріч із Любомиром Романківим – одним із творців корпорації ІВМ (США). Під час сеансу відеозв’язку видатному досліднику оголосили про присвоєння звання Почесного доктора (Doctor Honoris Causa) Львівського університету за самовіддану творчу наукову працю, утвердження позитивного міжнародного іміджу України та активну наукову й освітню співпрацю з ЛНУ ім. Івана Франка.

З вітальним словом виступив Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. Він зазначив, що Любомир Романків є видатним науковцем, фундаментальні відкриття якого вплинули на розуміння сучасним суспільством принципів світобудови. «Масштаби його досліджень виходять далеко за рамки прикладної науки. Це людина світу, яка прагне досягнути наукової досконалості, особистість, яка не просто трансформувала уявлення про можливості запису інформації, а докорінно змінила життя кожного з нас», – зазначив Володимир Мельник.

До вітань доєднався проректор з наукової роботи, член-кореспондент НАН України, професор Роман Гладишевський, зазначивши, що упродовж останніх десятиліть суспільство стало надзвичайно інформатизованим: розвиваються комп’ютерні технології, нагромаджується велика кількість даних, тому з’являється потреба все це систематизувати і зберігати. «Ми повинні обмінюватися накопиченими знаннями. Все це виглядає абстрактним, але за цим стоять реальні матеріали, дослідженням яких займається доктор Романків. Це приклад, як від фундаментальної науки перейти до прикладної, а потім і до практичних застосувань», – зауважив Роман Гладишевський.

Любомир Романків розпочав розмову з теплих слів про Україну, наголосивши, що вона завжди була й залишається для нього найдорожчою країною в світі: «Українці дуже здібні, зарадні, наполегливі. Не кожен народ має такі здібності. Вони зможуть знайти вихід з найбільшої скрути і вирішити будь-яку проблему. Напевне, це спосіб мислення, який через численні випробування довелося виробляти віками».

Під час телемосту Любомир Романків намагався докладно розповісти про те, що найбільше цікавило учасників зустрічі, значну увагу присвятивши питанням патентування і захисту результатів наукових досліджень. «Якщо Ви працюєте у фірмі, яка зацікавлена у вашому винаході, то надаєте всі дані й описуєте процес і результат дослідження. Тоді адвокати цієї компанії займаються юридичним оформленням патенту. В кінцевому результаті фірма надає патент на ваше ім’я, але він залишається її власністю. Можна і самостійно оформити патент. В такому випадку слід написати два однакових листи зі всіма даними дослідження і датами. Один відправити адвокату, інший зберігати в себе. Це буде підтвердженням вашої першості у дослідженні. Така послуга буде коштувати від 5 до 20 тисяч доларів – все залежить від складності відкриття», – розповів науковець.

Почесний доктор дав поради молодим науковцям, які хочуть запатентувати і популяризувати свої дослідження: «Найперше слід оцінити важливість винаходу, де і як він буде затребуваний, чи поширюється лише на якусь ділянку, чи охоплює всі сфери життя. Згодом треба знайти спонсора, який оплатить частину дослідження, але відповідно матиме частку майбутнього прибутку. Також дуже важливо знайти можливість патентувати свої винаходи у різних країнах».

Любомир Романків пояснив принцип управління процесом дослідження. Він зазначив, що важливими ланками є як звичайні працівники, які знають до деталей всі можливості певного винаходу і зможуть безпосередньо спілкуватися із замовниками або користувачами, так і менеджери чи адвокати. Бо вони розуміють, де і як шукати відповідну аудиторію, мають певні зв’язки, можуть оцінити перспективи застосування конкретного дослідження в інших країнах.

Окрім того, Любомир Романків поділився думками про перспективи хімії як науки. «Майбутнє слід розглядати через можливості хімії. Хімія твердого тіла є настільки розпрацьована, що можливості в ній досить малі. А хімія м’якого тіла, тобто біохімія, все ще чекає на відкриття. Слід розуміти, що все живе на Землі народжене тут і нерозривно пов’язане з нашою планетою. Це є найважливішим моментом для усвідомлення того, як працює людський мозок, на яких підставах функціонує людський організм. Розуміючи всі ці деталі, ми зможемо виробити нові лікувальні системи для організму. Тому це є одна з найважливіших ділянок дослідження, які повинні розвиватися», – зазначив Почесний доктор.

Любомир Романків розповів також про головні напрями, над якими працює компанія ІВМ: «Найперше – це пришвидшення роботи обчислювальних машин. Це одна із найважливіших ділянок науки. Далі – дослідження інтелектуальної чи штучної пам’яті, тобто пам’яті, яка може сама себе розпрацьовувати і зберігати великий обсяг інформації. І ще одним великим дослідженням ІВМ є збереження інформації у великій кількості, зокрема у спеціальних “хмарах”».

Під час спілкування з академічною громадою Львівського університету Любомир Романків згадував і про свою еміграцію до Канади, розставання з родиною, навчання та побут за кордоном. Він зазначив, що такі моменти назавжди залишаться в його пам’яті. Також науковець розповів про наміри написати книгу про власні дослідження, адже під час роботи у компанії ІВМ винахідник не міг публікувати свої праці, щоб інші корпорації не перехопили його відкриття.

Додамо також, що Любомир Романків висловив щиру вдячність за рішення Вченої ради Університету про присвоєння йому звання Почесного доктора ЛНУ ім. Івана Франка, зазначивши, що Львів завжди буде для нього особливим містом.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото