Львівський університет, ПАТ «Укргазвидобування» та Львівська ОДА підписали Меморандум про співпрацю у сфері розвитку нафтогазової промисловості

Підписання Меморандуму про співпрацю між Львівською обласною державною адміністрацією, Публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування» та Львівським національним університетом імені Івана Франка стало ключовою науково зорієнтованою подією програми проведення TECHDAY у Львові. 29 березня 2018 року в Дзеркальній залі Львівського університету сторони домовились об’єднати свої зусилля в діяльності, пов’язаній з розвитком нафтогазової промисловості, проведенні досліджень у сфері нафтогазової промисловості, розробці інноваційних методів і наукових технологій оцінки перспективної нафтогазоносності. Виконання положень Меморандуму дасть змогу ЛНУ ім. Івана Франка вдосконалити навчання фахівців зі спеціалізації «Геологія нафти і газу» через спільну з ПАТ «Укргазвидобування» розробку навчальних програм і навчальних планів підготовки таких фахівців та проведення польових навчально-виробничих практик студентів на об’єктах Товариства.

Слід зазначити, що це перший в масштабах країни досвід безпосередньої співпраці українських газовидобувників з вищим навчальним закладом. На взаємних вигодах такого співробітництва наголосив у своєму вітальному слові Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Володимир Мельник.

«Час, коли наука визначала власну логіку передусім за рахунок внутрішніх механізмів самобуття, відійшов у минуле. І сьогодні слід говорити, що наука повинна не просто співпрацювати, а жити проблемами, які диктує виробництво. Як на мене, «Укргазвидобування» показує приклад, що спільна праця дасть змогу не тільки продуктивно використати напрацювання науково-дослідної частини Львівського університету, зокрема вчених геологічного факультету, а й Університетові допоможе якісно перебудувати організацію наукової роботи в галузі геології, геохімії, геофізики і споріднених з ними галузей, по-іншому вибудувати навчальний процес, врахувати в ньому вимоги потенційного роботодавця до компетентностей нашого майбутнього випускника. Я вважаю, що це державницький підхід, і така робота на паритетних засадах піде на користь і молодим фахівцям, і Львівському університетові, і газовидобувній галузі», – наголосив Володимир Петрович.

Директор з питань геології ПАТ «Укргазвидобування» Мирон Фірман висловив сподівання, що нинішній Меморандум дасть змогу інтенсифікувати геохімічні дослідження, в яких особливо зацікавлені газовики у зв’язку з намірами повернутися до повторної розробки ліквідованих свого часу свердловин, а також підштовхне науковців Львівського університету до розробок у ділянці глибокого і надглибокого буріння.

«Настав цей знаковий день, коли ми даємо новий поштовх розвитку нафтогазової промисловості західного регіону. Наш Меморандум про тристоронню співпрацю заохочуватиме Університет збільшувати й інтенсифікувати розробки в нафтогазовидобувній промисловості. Відповідно Львівська облдержадміністрація всіляко сприятиме впровадженню цих розробок в життя, а «Укргазвидобування» надасть фінансові й технічні ресурси для того, щоб відроджувати регіон як лідера з нарощування видобування вуглеводнів, – зазначив Мирон Андрійович. – Ми знаємо, що у Львівському університеті є унікальна розробка вчених геологічного факультету щодо геохімії ліквідованих свердловин. За нашими даними, у «Львівгазвидобування» сьогодні є приблизно 450 ліквідованих свердловин. Це той потенціал, який потрібно буде дослідити за допомогою методів, розроблених фахівцями Університету. І якщо виявиться, що є прояви газу чи нафти навколо цих свердловин, то ми або будемо їх відновлювати, або буритимемо так звані дублі, щоб, по-перше, знайти більше газу і нафти, а по-друге, зняти можливі екологічні загрози внаслідок того, що ліквідовані кількадесят років тому свердловини можуть з часом розгерметизуватися».

Що ж до перспектив глибокого буріння, яке «Укргазвидобування» також збирається розвивати, то Мирон Фірман закликав науковців Львівського університету активніше зайнятися цими дослідженнями. Як відомо, в 1980-х роках у західному регіоні України вже було пробурено кілька свердловин на глибину понад 7 км, але технічні можливості того часу були недостатніми. «Сьогодні ми співпрацюємо з найбільшими газовидобувними сервісними компаніями світу, – наголосив Мирон Андрійович, – і можемо застосувати для активізації розвідки в західному регіоні найсучасніші технічні ресурси. Це ще один напрямок нашої роботи, який міг би привернути особливу увагу всіх причетних науковців Університету. Адже за останні 25 років на такі глибини (7-8 км. – Ред.) ніхто не бурив і навіть не намагався. Тож ми просимо вас розширити горизонт думок – в «Укргазвидобування» сьогодні практично немає обмежень для застосування навіть найсміливіших розробок».

Державну владу на підписанні Меморандуму представляв перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Ростислав Замлинський. Він висловив глибоке задоволення, що ПАТ «Укргазвидобування» одним із перших відгукнулося на ініціативу Львівської ОДА щодо інтеграції освіти і науки у сектор економіки.

«Нафтогазовидобуток для Львівщини є дуже важливою галуззю, – зазначив Ростислав Теодозійович. – Адже саме наша область була колискою нафтогазовидобутку – і не тільки в Україні, а й, напевно, у всьому світі. Ті дослідження та фахові розробки, які здійснювалися тут на початку минулого століття, стали основою успішного економічного розвитку багатьох країн світу. Сьогодні на території Львівської області успішно працює «Львівгазвидобування». Ми можемо спостерігати стабілізацію та зростання обсягу газовидобутку. Це наш спільний внесок в енергетичну безпеку України».

Після урочистого підписання Меморандуму про співпрацю відбулося обговорення окремих аспектів розвитку нафтогазовидобутку на території західних областей України, учасники зустрічі відповіли на численні запитання працівників і студентів Львівського університету.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото