Майстер-клас із політичної комунікації ініціатора Facebook-групи «И так поймут!» Романа Матиса

Громадський діяч, маркетолог, політтехнолог, правозахисник, ініціатор Facebookгрупи «И так поймут!» Роман Матис 16 березня 2016 року провів майстер-клас із політичної комунікації на тему: «Українська мова – конкурентна перевага та інструмент національної безпеки» у Львівському національному університеті імені Івана Франка. Зустріч зі студентами філологічного факультету Університету відбулась у рамках нової спеціалізації «Політична комунікація», яку вони вивчають уже з початку 2015-2016 навчального року. Модератор та ініціатор заходу – професор кафедри загального мовознавства філологічного факультету Галина Мацюк.

Заснована у березні 2012 року громадська ініціатива «И так поймут!» сьогодні налічує понад 13 тисяч учасників Facebook-групи. Вона покликана захищати права україномовних громадян на отримання і доступ до інформації українською мовою на території України.

Розповідаючи про ініціативу створення групи «И так поймут!», громадський діяч зауважив, що в сфері міжнародного бізнесу він зіткнувся з проблемою доступу до інформації українською мовою.

«Тоді в мене виникло запитання: навіщо витрачати кошти на придбання товарів і послуг, якщо бізнес не може надати відповідного якісного обслуговування? А тому потрібно вжити всіх можливих заходів, аби виправити цю ситуацію», – пояснив Роман Матис.

Громадський діяч відзначив, що нинішня українська влада відкрита до діалогу щодо мовного питання, а відтак, програма максимум для нас, за словами правозахисника й активіста, – зміна мовного законодавства.

Під час зустрічі гість відзначив непересічну роль філологів і журналістів львівської школи, які мають конкурентну перевагу в інших регіонах нашої держави завдяки високому рівню володіння українською мовою.

«Люди, які можуть і вміють грамотно генерувати контент, збільшують попит в усіх сферах. Мова мала би стати тим маркером, який визначає джерело походження, а згодом і представлення продукту. У цьому контексті філологія – генерування нових змістів. Тож, майбутнє за тими, хто має цю конкурентну перевагу і правильно її використовує», – переконаний Роман Матис.

Розмірковуючи над розширенням меж ініціативи «И так поймут!», правозахисник відзначив, що діяльність групи та її результат залежить від активності кожного свідомого громадянина України. «Якщо суспільство про щось голосно говоритиме, то політики змушені будуть дослухатися.  А те, наскільки ми будемо звучати резонансно, залежить лише від нас», –  вважає Роман Матис.

Діалог ініціатора групи «И так поймут!» зі студентською молоддю  Львівського університету щодо мовних питань був спрямований на підвищення компетентностей студентів у рамках спеціалізації «Політична комунікація» філологічного факультету.

За словами професора кафедри загального мовознавства Галини Мацюк, спеціалізація готує нових фахівців – експертів та адресантів політичної комунікації, які на основі наукового знання зможуть досліджувати різні аспекти політичного дискурсу та висвітлювати їх у власних різножанрових текстах (есе, рефератах, статтях, доповідях тощо), що сприятиме вихованню активного адресата, вразливого на спроби політичної маніпуляції, комунікативного тиску та пропаганди, які широко присутні в сучасному інформаційному полі.

«На дисциплінах спеціалізації студенти здобувають знання із соціолінгвістики, політології, риторики, психології, філософії, релігієзнавства, журналістики, основ національної безпеки та ін. та опанують методи аналізу політичної комунікації на матеріалі української, російської, англійської та інших мов», – пояснила Галина Мацюк.

Додамо, що спеціалізація «Політична комунікація» передбачає вивчення таких предметів, як: «Соціолінгвістика», «Мовна політика», «Мова та ідеологія», «Мова та ідентичність» (на 2-4 курсах) та «Політична комунікація», «Теорія і методи аналізу політичного дискурсу», «Лінгвориторичні параметри політичного дискурсу», «Мова, суспільна думка і пропаганда» (на 5-6 курсах). Також програма спеціалізації передбачає соціолінгвістичний практикум (на заняттях якого студенти вчитимуться робити лінгвістичну експертизу текстів і писати власні різножанрові твори), методику викладання дисциплін соціолінгвістики у вищій школі, а також магістерський семінар зі соціолінгвістики.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото