Математики Львівського університету вшанували пам’ять професора Юзефа Пузини

22-23 березня 2019 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася представницька наукова академія, присвячена пам’яті Ректора Університету, професора Юзефа князя Пузини (1856-1919). Організована з ініціативи механіко-математичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка за сприяння Інституту прикладних проблем механіки і математики імені Я.Підстригача та математичної комісії Наукового товариства імені Шевченка, академія покликана вшанувати одного із найвидатніших львівських математиків кінця ХІХ – початку ХХ століття, предтечу знаменитої Львівської математичної школи, представника давнього українсько-білоруського полонізованого князівського роду Пузин. Один із приводів для проведення наукового зібрання – суто хронологічний: 30 березня минає 100 років від дня смерті Юзефа Пузини, а 18 квітня львівська математична спільнота згадуватиме Професора з нагоди 163-ї річниці від дня його народження.

До слова, Юзеф Пузина – один із перших видатних польських математиків, що походив із Галичини. Він народився в Новому Мартинові, що неподалік Рогатина (Івано-Франківська область), і майже все життя прожив у Львові та у своєму маєтку в Станкові, поблизу Стрия. Пузина був одним із нечисленних професорів Львівського університету, в якого не було великопольського шовінізму стосовно студентів-українців. Він був людиною доступною для молоді, охоче займався зі здібними студентами й заохочував їх до наукової праці. Саме Юзеф Пузина вперше запровадив у Львівському університеті практичні заняття з математики (1891), а в 1893 році заснував Математичний семінар, яким керував до 1918-го. Професор Пузина довгий час очолював кафедру математики, у 1894-1895 рр. був деканом філософського факультету, а в 1904-1905 рр. – Ректором Університету. Завдяки його організаторським зусиллям у Львові почав збиратися чудовий колектив науковців-математиків, які невдовзі стануть відомі на весь світ як Львівська математична школа.

Усебічному розглядові постаті Юзефа Пузини – як науковця-дослідника, педагога і наставника молоді та організатора науки – була присвячена перша частина академії, яка відбувалася в Дзеркальній залі Львівського університету. Відкрив урочисте зібрання проректор з наукової роботи, член-кореспондент НАН України, професор Роман Гладишевський. Проректор наголосив, що в контексті одного з найяскравіших наукових феноменів ХХ сторіччя – Львівської математичної школи – абсолютно доречною буде згадка і про попередників Школи, які заклали добрі основи для розвитку математики у Львові. «Попри те, що час найінтенсивнішого розвитку Львівської математичної школи припав на міжвоєнні роки, слід пам’ятати і про передумови її виникнення. І саме в цьому контексті важливо пам’ятати про професора Юзефа Пузину – одного з найбільш заслужених і прогресивних представників плеяди математиків, що працювали у Львівському університеті на зламі ХІХ-ХХ сторіч», – зазначив Роман Гладишевський.

Надалі ґрунтовні доповіді про життя, наукову діяльність та педагогічну спадщину професора Пузини виголосили науковці Львівського університету, а також колеги з Інституту прикладних проблем механіки і математики імені Я.Підстригача. Особливо цінним досягненням оргкомітету пропам’ятної академії, на чому не раз наголошували доповідачі, стало запрошення до Львова правнучки Юзефа Пузини Моніки Млодзіановської, яка сьогодні проживає у Великій Британії. Пані Моніка розповіла про життя свого знаменитого предка, а також про долю його численних нащадків – її доповідь «Доля родини», природно, викликала велике зацікавлення всіх присутніх.

Після перерви учасники академії побували на Личаківському цвинтарі – їх чекала захоплююча екскурсія «Вчителі, учні та колеги Юзефа Пузини», а наступного дня вирушили до Стрия. Тут науковці вшанували пам’ять і поклали квіти до могили професора Пузини на Стрийському цвинтарі, а також зустрілися з учителями місцевих шкіл. Останнім пунктом програми академії була поїздка в село Станків, де в 1900-1919 рр. у своєму родинному маєтку жив і успішно провадив господарство видатний львівський математик.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото