Міфи та реалії, пов’язані з роботою у сфері міжнародних відносин

З ініціативи громадської організації «Молода дипломатія» факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка у співпраці з Комітетом міжнародної економіки 21 квітня 2015 року в Дзеркальній залі Університету відбулась конференція на тему: «Міфи та реалії роботи у сфері міжнародних відносин», у якій взяли участь представники консульств та органів державних влади, викладачі й студенти факультету міжнародних відносин.

З вітальним словом звернувся до присутніх в.о. декана факультету міжнародних відносин Ігор Бик: «Зустрічі з представниками дипломатичного корпусу на нашому факультеті вже стали традицією. Сьогодні Ви маєте унікальну нагоду почути з перших уст, що таке робота дипломата». «Звичайно, це дуже цікава професія. Але в свідомості пересічних громадян вона пов’язана з великою кількістю міфів», – зауважив Ігор Степанович і розповів, що насправді «це важка щоденна рутинна праця. Складна, бо це робота з людьми і переважно з тими, які часто мають протилежну точку зору».

Завідувач кафедри міжнародних відносин, професор Маркіян Мальський розповів про історію створення факультету міжнародних відносин, на базі якого мала постати потужна школа української дипломатії. Маркіян Зіновійович наголосив, що понад 100 випускників факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка працюють майже в усіх посольствах Української держави, що засвідчує їхню добру теоретичну та практичну підготовку, високий рівень знань, які вони здобули у вищій школі.

Професор Маркіян Мальський поділився досвідом своєї роботи на посаді Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Польща, детально розповівши про щоденну працю дипломата.

«Дипломатія за своєю природою консервативна. Дипломати мають представляти країну, ініціювати зміни – не їхнє завдання. Політичні рішення ухвалюють президенти, прем’єри, міністри – політична верства. Дипломати представляють країну згідно з інструкціями, які отримують. Вони повинні формувати привабливий образ своєї країни і збирати інформацію. Головні чесноти дипломатів – здатність реалізовувати національні інтереси, лояльність щодо своєї країни, розважливість, а також уміння завойовувати доброзичливість і симпатії закордонних партнерів», – цитуючи слова Адама Даніеля Ротфельда, підкреслив завідувач кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Університету.

З плином часу змінюється й специфіка роботи дипломата. «Завдяки електронній пошті, SMS-повідомленням, соцмережам, телеконференціям дипломатичні депеші тепер пишуть по-іншому. У багатьох питаннях інформаційні функції посла тепер зведені майже до нуля. Від дипломатів сьогодні головно очікують оцінок, вміння аналізувати та синтезувати інформацію», – переконаний професор Львівського університету.

Маркіян Зіновійович порадив студентам активно співпрацювати з молодіжними колами міжнародників інших країн і брати участь у зустрічах із досвідченими представниками дипломатичного корпусу.

Про своє кар’єрне зростання та професійне становлення розповіла аташе з питань культури Генерального Консульства Республіки Польща у Львові Сильвія Андухар-Пеховська.

Консул Генерального Консульства Чеської Республіки у Львові Валерія Фюлеова зазначила: «Головне, на що варто звернути увагу, готуючись стати дипломатом, – вивчення іноземних мов. Знання світової мови – такої, як англійська, до прикладу, – є обов’язковим. Але особливо цінується ще й володіння якоюсь непопулярною мовою – такі фахівці є особливо затребуваними». Важливим, за словами консула Чеської Республіки, є й добре знання законодавства – це допомагає і в працевлаштуванні, і під час подальшої роботи. Крім того, пані Фюлеова порадила молодим людям визначитися з тим конкретним сегментом дипломатії, який їх найбільше цікавить, і починати працювати над собою ще зі студентських років.

Про багатий досвід роботи на посаді Почесного Консула Австрійської Республіки у Львові розповів Ярослав Наконечний, який розпочинав свою працю в школі дипломатії, ще будучи енергетиком в Алжирі та Єгипті. «За майже 15 років перебування на посаді Почесного Консула Австрійської Республіки роботи було багато. Особливо цікаво було в бізнесі. До слова, 216 млн. доларів австрійці інвестовали в Львівщину. 180 австрійських фірм із 320, які функціонують на всій території України, зараз успішно працюють у Західному регіоні», – ділиться консул.

«У нашій роботі найважливіше – вміти вислухати людину, бо люди є різні», – підсумував Ярослав Наконечний і побажав студентам на майбутнє успішної роботи в дипломатичному корпусі.

Під час свого виступу Почесний Консул Французької Республіки у Львові Данило Ярема зазначив, що після розпаду Радянського Союзу кадровий потенціал нашої країни в сфері міжнародної комунікації бажав кращого. «У часи незалежності України після відкриття факультетів міжнародних відносин, зокрема й у Львівському університеті, змінився формат підготовки дипломатів, що дало змогу створити нове обличчя української дипломатії», – вважає консул.

Варто додати, що Львів – перше місто України, де з’явилося Почесне Консульство Французької Республіки, яке зараз тісно співпрацює з культурно-освітнім товариством «Альянс Франсез» у напрямку розвитку гуманітарної сфери.

Представники дипломатичного корпусу поділилися з учасниками конференції думками щодо місії дипломатії загалом і ролі українських дипломатів у творенні позитивного іміджу нашої держави в очах світової спільноти зокрема. Останнім часом діяльність Міністерства закордонних справ демонструє, що саме робота дипломатів сприяє налагодженню різновекторної міжнародної співпраці держав. А це значною мірою залежить від фахової підготовки молодих спеціалістів, які здобувають необхідні знання у вищій школі.

Користуючись нагодою, консули закликали студентів не боятися труднощів і запросили молодих людей проходити стажування в консульствах.

Про роботу молоді в державних структурах йшлося у виступі куратора програми стажування та практики Львівської міської ради «Перший кар’єрний крок» Юрія Звіра. Представник мерії детально розповів студентам про умови проходження конкурсного відбору на стажування та вимоги до претендентів, окресливши перспективи подальшого працевлаштування за умови успішного здобуття досвіду роботи в органах місцевого самоврядування.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото