Міхеіл Саакашвілі відвідав Львівський університет

У рамках свого візиту до Львова голова Одеської обласної державної адміністрації, президент Грузії (2004-2007, 2008-2013 рр.) Міхеіл Саакашвілі 5 вересня 2015 року відвідав Львівський національний університет імені Івана Франка, де зустрівся з Ректором Університету, професором Володимиром Мельником. У розмові також взяли участь міський голова Львова Андрій Садовий та професор Тбіліського державного університету, історик, доктор історичних наук, фахівець із середньовічної культури Грузії Гіулі Аласанія.

Під час зустрічі йшлося про важливість розпочатих в Україні реформ та про грузинський досвід їхньої успішної реалізації. «Україна хоче змін. Ви починаєте ці зміни як громадянин України, хоч і грузин за національністю. Нам приємно, що ми спільно працюємо над утвердженнями найвищих європейських цінностей, центром яких є Людина, її життя та свобода», – зазначив Ректор.

Професор Володимир Мельник подякував Міхеілу Саакашвілі за візит до Університету й подарував президентові Грузії (2004-2007, 2008-2013 рр.) на згадку про зустріч двотомник «Енциклопедії Львівського університету».

Після офіційної зустрічі з Ректором Міхеіл Саакашвілі прочитав інспіраційну лекцію. «Це особлива честь звертатись до вас у цій залі Університету імені Івана Франка – «вічного революціонера», одного з найвидатніших європейських постатей ХХ століття», – розпочав свій виступ Міхеіл Саакашвілі.

«Проведення ІІІ Конгресу культури Східного партнерства у Львові є вкрай символічним, адже це місто є багатовіковим прикладом співіснування і розквіту культур народів Європи. Це яскравий доказ того, що дух свободи, міжетнічна толерантність, прагнення до досконалості в мистецтві й науці залишають надбання, якими пишаємось сьогодні, які спонукають до подальшої невтомної праці і здатні вражати ще багато наступних поколінь», – зауважив лектор.

За словами Міхеіла Саакашвілі, «для світу Львів – це перлина архітектури, для України – «П’ємонт» національно-визвольної боротьби, для країн Європейського Союзу та Східного партнерства – місток до більшої взаємодії. Цей захід повинен дати поштовх більш відкритому та активному культурному діалогу між країнами ЄС, всіма регіонами України, а також Грузією, Молдовою, Азербайджаном, Білоруссю та Вірменією».

«Культура – це м’яка сила, яка здатна принести порозуміння там, де політикам бракує інструментів. Вона може налагодити та зміцнити економічні зв’язки між народами, які прагнуть спілкуватися і дізнаватися більше один про одного. Проте для того, щоб ця сила була дієвішою, важлива підтримка держави, сприяння меценатів, ентузіазм громадянського суспільства. Часто влада не розуміє, наскільки різноманітна і багата Україна в культурному сенсі. Передусім ми повинні усвідомити, чим володіємо», – переконаний Міхеіл Саакашвілі.

На думку очільника Одеської облдержадміністрації, дуже символічним є те, що напередодні Конгресу в Києві відбулася знакова культурна подія – мистецький марафон, присвячений 30-ій річниці від дня смерті видатного українського поета, дисидента Василя Стуса. «Закатований радянським режимом донеччанин Василь Стус залишається інтелектуальним світочем у нашій боротьбі за вільну і цілісну Україну. У резонанс Франковим «Каменярам» своїми віршами він закликав «змагати знеможеним життям»:

Ніхто тебе з недолі не врятує,

ніхто не зіб’є з власної тропи.

На тій і стій, і стій – допоки скону,

Допоки світу й сонця – стій і стій.

Це послання сьогодні адресоване не лише Україні, але й народам усіх країн Східного партнерства, а також Європейського Союзу. Ці рядки застерігають від зневіри і розчарувань, вони наповнюють силою до праці пліч-о-пліч і вірою в наше спільне краще майбутнє», – наголосив Міхеіл Саакашвілі, підсумовуючи свою інспіраційну лекцію.

Також губернатор Одещини Міхеіл Саакашвілі з екскурсійним візитом відвідав Музей історії Львівського університету, де залишив запис у Книзі відгуків почесних гостей нашого Університету.

Світлини: Олега Вівчарика та Лізи Кузнєцової Більше фото