«Ми йдемо в Європу, але хочемо залишитись собою», –  Надзвичайний і Повноважний Посол Турецької Республіки в Україні Йонет Джан Тезель

Про партнерські зв’язки України й Туреччини, євроінтеграційні процеси в обох державах і підтримку кримчан і кримських татар йшлося під час зустрічі Ректора Університету, професора Володимира Мельника та проректора з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Марії Зубрицької із Надзвичайним і Повноважним Послом Турецької Республіки в Україні Йонетом Дж. Тезелем. 

Україна – Туреччина – ЄС

Україна й Туреччина задекларували та чітко окреслили власні євроінтеграційні прагнення й усі зусилля спрямовують на розвиток зовнішньополітичних відносин, на економічну кооперацію з ЄС й утвердження ціннісних орієнтирів Західної цивілізації.

«Кожне суспільство має пройти певні етапи розвитку. Ви зробили свій ціннісний проєвропейський вибір, але водночас ви послідовні в обстоюванні власної національної ідентичності. У цьому й сила турецької спільноти. Суспільство багато втрачає, коли втрачає свою ідентичність. Турецьке суспільство має величезний потенціал через збереження і розвиток духовних начал», – сказав під час зустрічі Ректор Університету.

«Україна фокусується на Європі і на Заході. Так, Туреччина зробила свій стратегічний вибір – членство в ЄС. Туреччина і Україна мають багато спільного», – зазначив турецький дипломат.

«Україну я бачу державою з багатою історією та ідентичністю. Зараз ви проживаєте винятковий час – змін, надій і дуже великих викликів. В українців є все, щоб їх здолати та вирішити свої проблеми, а міжнародне співтовариство, у тому числі й Туреччина, допоможуть вам і підтримають. Ми хочемо, щоби Україна була сильною, розвинутою і цілісною. Європейський вибір України треба поважати і крапка!», – висловив підтримку українському суспільству та нашій державі Надзвичайний і Повноважний Посол Турецької Республіки в Україні Йонет Джан Тезель.

«Очевидно, що на шляху європейської інтеграції держави-союзники мають поділяти спільні фундаментальні цінності та принципи. Наші національні інтереси їм не суперечать, а радше навпаки. Звісно, ЄС – особливе й унікальне утворення. Втім, у країн-членів є свої національні інтереси», – підкреслює амбасадор.

«Кримське питання»

Російсько-український конфлікт та окупація Криму поставили, фактично, перед кожною державою питання про необхідність визначитися — підтримати агресію Росії, засудити її чи вдати, що нічого особливого не відбувається.

Туреччина відкрито висловилася проти незаконної анексії Криму й заявила про підтримку незалежності й територіальної цілісності України.

«Кримські татари – наші брати і сестри. Крим є їхньою батьківщиною. Крім того, в Туреччині проживають декілька мільйонів громадян кримськотатарського походження. Кримськотатарський народ має мирну демократичну традицію. Ми спробуємо зробити все від нас залежне, щоб допомогти їм зберегти свої права, ідентичність та благополуччя. Ми говоримо про свою стурбованість на міжнародному рівні, та найважливіше – з Росією», – зауважив Надзвичайний і Повноважний Посол Турецької Республіки в Україні Йонет Джан Тезель.

Проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Марія Зубрицька зосередила увагу учасників діалогу на тому, що після анексії Криму значна кількість представників студентської молоді, а також і викладачі приїхала до Львова, зокрема й до Львівського національного університету імені Івана Франка, аби продовжити навчання й працю на українській землі. За словами Марії Олексіївни, близько 1,5 тисячі кримських студентів виявили бажання навчатися у ВНЗ «материкової» України, із них понад 100 студентів обрали Львівський університет.

«Сталою тенденцією останніх двох років є динамічне зростання популярності Львівського університету серед вступників зі сходу, півдня та центру нашої країни. Зокрема, кількість поданих заяв від абітурієнтів із південно-східних областей і Криму сягнула понад 5 тисяч, що вдвічі перевищує минулорічні показники. Я вважаю, що це є свідченням великої довіри до нашого Університету і до Львова, який є гостинним і спокійним містом», – додав Ректор Університету.

Упродовж останніх років Туреччина й Україна пройшли шлях від спорадичних контактів до повноцінного стратегічного партнерства. Тож зміцнення й поглиблення українсько-турецької академічної співпраці є важливою складовою двостороннього партнерства й політичного діалогу на міждержавному рівні.