Микола Павлунь розповів про прикладне значення геохімічних систем флюїдних включень в мінералах

21 грудня 2017 року у Дзеркальній залі відбулося останнє у цьому році засідання загальноуніверситетського семінару «Філософія науки». Із науковою доповіддю «Прикладне значення геохімічних систем флюїдних включень в мінералах» виступив декан геологічного факультету, професор Микола Павлунь, який зробив спробу якомога доступніше розповісти про флюїдні включення як джерело достовірної та ємної інформації про параметри мінералоутворювального середовища. Тема наукового засідання викликала не лише неабияке зацікавлення у присутніх, а й спричинила активну наукову дискусію щодо стану і перспектив видобутку мінерів в Україні.

У своїй доповіді Микола Павлунь акцентував увагу на флюїдних включеннях як «живих» свідках процесів мінералоутворення, розповівши, що кристали мінералів ростуть подібно до стовбура дерев, формуючи цілі шари росту.

За його словами, для того, аби утворилися кристали мінералів необхідною умовою є висококонцентрований розчин і різка зміна термодинамічних умов: різке охолодження, зміни pH-Eh тощо. Під час формування чергового шару росту на поверхні мінерального зародка відбувається захоплення (окупація) ним розчину однорідної газової чи рідинної фази (включення).  Це включення  консервується у міжшаровому просторі мінерального зародка і з часом, зі зміною умов, стає різноманітним: рідинно-газовим або газово-рідинним. Метод гомогенізації дозволяє флюїдне включення нагріти і перетворити в однорідний (гомогенний) стан та дізнатися  за якої температури воно було захоплене мінералом.

Звичайно, температура мінералоутворення може бути й дещо вищою за температуру гомогенізації, а втім метод гомогенізації допомагає сформувати уявлення про саме середовище мінералоутворення, реставрувати послідовність процесів, що відбувалися при виникненні родовищ, а головне  – збагнути мудрість, яка закладена у цьому нашим Творцем.

Після доповіді усі присутні взяли активну участь у науковій дискусії щодо ролі методів термобарогеохімії для пошуків родовищ корисних копалин, врівноваженості у застосуванні методу декрипітації під час проведення геолого-розвідувальних робіт,  генетичного зв’язку сланцевого газу з газом у включеннях, ефективності процесу видобутку золота та інше.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото