На філософському факультеті розпочався лекторій, присвячений Митрополитові Андрею Шептицькому

У рамках відзначення 150-річчя від дня народження «українського Мойсея» Митрополита Андрея Шептицького 24 лютого 2015 року на філософському факультеті розпочався лекторій. Першу лекцію із циклу на тему: «Роль сім’ї у формуванні особистості» (за творами Митрополита Андрея Шептицького) прочитав доктор богослов’я, отець Богдан Тимчишин.

«Про Митрополита Андрея Шептицького сьогодні говорять не лише як про активного громадського, церковного діяча, мецената, а й як про людину, яка дбала про духовне й освітнє збагачення українського народу. За його сприяння та під особистим патронатом Митрополита відкривались народні школи, видавництва, Український університет у Львові. Цією лекцію ми розпочинаємо відзначення у Львівському національному університеті імені Івана Франка 150-літнього ювілею від дня народження Митрополита Української Греко-Католицької церкви Андрея Шептицького», – зазначила в.о. декана філософського факультету Людмила Рижак.

Перед початком лекції отець Богдан Тимчишин запросив усіх до спільної молитви, щоби «з Божим благословенням розпочати справу».

В основу дослідження лектора лягли твори Андрея Шептицького «О супружестві», «Християнська родина» та пастирське послання «До моїх улюблених гуцулів», у яких Митрополит розмірковує над духовними проблемами молодих сімей. За словами отця Богдана, ключовим завданням, яке ставив перед єпископами Митрополит Шептицький, було плекання сім’ї, родини згідно з Божими заповідями. Доповідач вважає, що «в основу вчення Митрополита ліг його власний досвід, здобутий у сімейному колі. Вихований у багатодітній сім’ї, де панувала любов, підтримка, взаєморозуміння та повага, він, як ніхто інший, усвідомлював значення цих слів і намагався передати їх своїй пастві». Графиня Софія Шептицька-Фредро, мати Митрополита, виховувала своїх дітей у любові до Бога та в послуху до батьків, а передусім до батька. «Послух батькові для кожного з синів у сім’ї Шептицького був найважливіший», – розповів отець Богдан Тимчишин.

Митрополит Андрей порівнював формування щасливої сім’ї із будівництвом: «Хата повинна бути звернена до Сонця». У цій метафорі хата – це щаслива сім’я, а Сонце – це Бог, до якого повинно бути звернене все живе на землі. Ще однією визначальною рисою, якою мають послуговуватись чоловік і жінка, творячи сім’ю, є любов. «Якщо батьки сповна віддаватимуться своїм дітям, то таку ж відповідь вони отримають», – переконаний доповідач.

Богдан Тимчишин розглянув ідею ідеальної сім’ї крізь призму ще однієї метафори – рівностороннього трикутника: «Уявіть, що рівносторонній трикутник – це сім’я, а кожен його кут позначає певну особу: батька, матір і Бога. Усі ці кути є рівнозначними, як і рівнозначимими є всі особи в сім’ї».

У своїх творах Митрополит Шептицький чітко виокремив обов’язки чоловіка та жінки в подружжі. Відтак, чоловік повинен першим просити пробачення у своєї дружини, навіть якщо провинилась вона. Чоловік повинен бути годувальником сім’ї і виховувати своїх дітей у строгості та справедливості. Натомість дружина повинна бути опорою і помічницею для свого чоловіка, адже його життя знаходиться в руках люблячої та покірної жінки. Дружина повинна бути доброю матір’ю для дітей і берегинею домашнього вогнища. Однак, виконуючи всі ці зобов’язання, чоловік із дружиною повинні уповати до Бога, особливо це стосується виховання дітей, адже саме через батьків діти звертаються до Всевишнього. «Коли Бог буде головним у сім’ї, то сім’я буде щасливою», – резюмував отець Богдан Тимчишин.

Перша лекція із циклу закінчилась жвавим обговоренням висвітленої проблематики та щирими оплесками вдячних слухачів.

Довідка: Отець Богдан Тимчищин – доктор богослов’я, викладач Українського католицького університету, голова Комісії у справах родини Української Греко-Католицької церкви.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото