Народна чоловіча хорова капела «Прометей» відзначила 50-літній творчий ювілей

З нагоди відзначення 50-річчя Народної чоловічої хорової капели «Прометей» 26 листопада 2015 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся великий ювілейний концерт колективу.

Упродовж усієї своєї діяльності капела «Прометей» пропагує традиції галицького хорового співу. У своїх лавах колектив об’єднав прихильників не тільки хорового співу, але і тих, хто вважає творчість невід’ємною частиною життя. Окрім естетичного задоволення, втамування духовної спраги, демонстрації високої хорової культури, Народна чоловіча хорова капела залишається прибічником ідеї музичного просвітництва.

Від імені ректорату Університету привітав учасників Народної чоловічої хорової капели «Прометей» з ювілейною датою проректор із науково-педагогічної роботи, професор Ярослав Гарасим.

«Важко уявити українця без пісні, без тієї «останньої фортеці», яка завжди гуртувала українство і рятувала його. Утім, вона б не була цим міцним муром без вас, тих, хто цю пісню виконував. І саме ви вселяли надію на те, що Україна таки відбудеться», – зазначив Ярослав Іванович, наголосивши на важливості місії творчого колективу Львівського університету.

«І хоч сьогодні на сході України, на жаль, маємо справжні фортеці, реальну військову боротьбу, проте ми твердо переконані, що переможемо, адже маємо священний «прометеївський» дух!» – переконаний проректор.

Під час ювілейного концерту Народна чоловіча хорова капела «Прометей» проникливо й талановито виконала духовні й патріотичні композиції: «Хваліте ім’я Господнє», «Під твою милість», «Pie Jesu», «За Україну», «Карпати», «Достойно єсть», «Дніпро реве», «Гей, пливе кача…», «До Богородиці», «Любиш чи не любиш», «Горнусь до тебе, Україно», «Не пора», «Як єм ишов з Дебречина», «Закувала та сива зозуля», «Човник хитається», «Як ніч мя криє», «Гей соколи», «Хор мисливців опери «Вільний стрілець», «Коло млина», «Прометей».

Усі учасники «Прометею» продемонстрували неймовірну єдність і злагодженість, майстерність у виконанні композицій, силу духу та бажання дарувати тепло людям, адже щастя творчих особистостей – відчувати свою потрібність.

Приємну й теплу душевну атмосферу в залі підтримувала ведуча вечора, музикознавець, солістка Львівського будинку органної та камерної музики Ольга Жаровська.

Привітали ювілярів зі святом і колеги по сцені – керівники творчих колективів Університету Народної капели бандуристок «Зоряниця», Народного дівочого хору «Ліра», Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош» Зіновія Сичак, Оксана Мельничук і Тетяна Когут.

Нагодаємо, що хорова капела «Прометей» була започаткована у квітні 1965 року аматорами хорового співу Олексієм Волинцем (1965-1970), який став її першим художнім керівником, та ентузіастом хорової справи Богданом Старицьким – першим старостою колективу та солістом.

Спочатку це був невеликий хор, який налічував 12 осіб, перший концерт якого відбувся 6 листопада 1965 року. У його репертуарі – складні хорові твори М. Лисенка, К. Стеценка, О. Нижанківського, П. Ніщинського, Д. Січинського, Ф. Колесси, І. Воробкевича, на слова Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки, Ю. Федьковича, О. Колесси й інших.

 У різні роки капелою керували заслужені артисти України, заслужені діячі мистецтв та професори. Сьогодні керівником капели є Віталій Чмир, а незмінним старостою – Богдан Сімків.

Колектив у різні роки був учасником IV Республіканського фестивалю народної творчості «Співоче поле», лауреатом всесоюзних, республіканських, обласних оглядів художньої самодіяльності, починаючи від I Всесоюзного 1975-77рр., II та III фестивалів народної творчості.

Народна чоловіча хорова капела «Прометей» – переможець I Обласного конкурсу хорових колективів імені Людкевича, лауреат I та II Міжнародного фестивалю хорової музики, лауреат ІІІ та ІV регіонального хорового фестивалю ім. о. Северина Супруна, лауреат ІІ премії V Всеукраїнського хорового конкурсу ім. М. Леонтовича (Київ, 2006) і багатьох інших.

Також капела «Прометей» була незмінною учасницею Шевченківських, Франківських вечорів в Університеті, обласних оглядів хорів, присвячених 135-річчю «Просвіти».

Об’єднавши палких прихильників хорового співу – службовців, учителів, учених, капела є яскравим осередком хорової культури та поборником ідей музичного просвітництва.

Вона завжди популяризувала кращі зразки хорового співу для чоловічих хорів. Капела виступала з концертами у містах і селах України, а також за її межами – у Латвії (м. Рига та м. Вентспілс), Польщі (м. Люблін).

До слова, у 2014 році Народна чоловіча хорова капела «Прометей» взяла участь у низці благодійних заходів на підтримку української армії, а саме – у відкритті виставки-аукціону на потреби українського війська та в Благодійному концерті зі збору коштів для добровольчих батальйонів АТО.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото