Народному дівочому хору «Ліра» – 15 років

«На пісенному обрії з’явився самобутній, перший в історії Університету дівочий академічний хор, який здатен підкоряти нові мистецькі вершини», – так написав про Народний дівочий хор «Ліра» мистецтвознавець та відомий диригент, доцент кафедри музичного мистецтва, заслужений працівник культури України Зеновій Демцюх у передмові до збірки хорових творів «Співає «Ліра».

Колектив був створений у 1999 році з ініціативи професора Тараса Салиги, тодішнього декана філологічного факультету Університету. Тарас Юрійович створив хор, без якого сьогодні Львівський національний університет імені Івана Франка не уявляє свого насиченого культурно-мистецького життя.

У 2000 році художнім керівником та диригентом хору стала Оксана Мельничук. Саме вона впродовж усіх цих років була і є незмінним лідером та блискучим натхненником «Ліри».

Упродовж багаторічної діяльності колектив суттєво наповнив та урізноманітнив свій репертуар: до нього ввійшли твори духовної музики, численні обробки народних пісень, авторські роботи класиків європейської та української музики, сучасних композиторів: Дж.-Б. Перголезі, А. Вівальді, Г. Форе, М. Лисенка, С. Людкевича, М. Леонтовича, Ю. Анткова та багатьох інших, однак чільне місце в репертуарі належить творам духовної музики, українській народній пісні й композиціям на вірші Тараса Шевченка.

З нагоди 15-ліття хору 26 травня 2015 року академічна спільнота Університету мала нагоду вкотре торкнулася душею до дбайливо натягнутих струн «Ліри» – творчості народного жіночого колективу, закоханого в музику, який подарував слухачам незабутній вечір пісні.

Свій ювілейний концерт колектив розпочав із твору Михайла Вербицького в аранжуванні Ю. Антківа «Хваліте Господа з небес», який учасники «Ліри» присвятили 200-літтю від дня народження композитора.

«Здається, колектив було створено вчора. Ще такі свіжі спогади від вражень про перших учасниць… Як звучали їхні голоси на прослуховуванні!.. Активна концертна діяльність, постійна цілеспрямована робота хорового колективу над удосконаленням своєї виконавської майстерності, цікавий репертуар зробили «Ліру» одним із провідних аматорських студентських хорів, в якому прагнули співати все більше закоханих у співоче мистецтво дівчат, – каже лауреат міжнародних і всеукраїнських конкурсів, асистент кафедри музичного мистецтва, ведучий вечора Олег Довгаль.

Під час концерту ведучі разом із гостями пригадали моменти участі хору в численних міських святах та фестивалях. Оскільки колектив тісно співпрацює з композиторами Мироном Дацком та Богданою Фільц, а також вже світлої пам’яті Юрієм Антковим, хор виконав твори цих авторів – «Богородице Діво, радуйся» та «Достойно є».

«Щороку керівник хору Оксана Мельничук та «Ліра» є ініціативними учасниками Шевченківських днів як в Університеті, так і за його межами», – зазначила кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри музичного мистецтва факультету культури і мистецтв, ведуча Оксана Король. І в цей вечір слухачі мали нагоду отримати насолоду від неповторного виконання поезії Кобзаря. На слова Тараса Шевченка прозвучали твори «Встала весна» та «Садок вишневий».

Також під час вечора відбувся мистецький виступ Олега Довгаля та студентки Марії Яськів. А солістка Христина Мулик спільно з хором «Ліра» виконала композицію «Ой, піду я до млина», «Не сходило вранці сонечко». Прозвучали й неперевершені українські та лемківські народні пісні «Ой, на горі жита много» та «Ой, верше мій, верше».

Продовжуючи традиції мистецького спілкування, Народний дівочий хор «Ліра» творчо співпрацює з виконавцями. Саме з цим колективом розпочав свій стрімкий мистецький злет популярний сьогодні артист Блез Малаба, уродженець Демократичної Республіки Конго. Під час ювілейного концерту учасник «Голосу країни» привітав хор «Ліра» із 15-літтям та виконав український романс «Чорнії брови, карії очі». Крім того, Блез Малаба разом із солістами Анастасією Попеско та Маргаритою Яшаловою подарували слухачам композицію «Sit down, servant».

Народний дівочий хор «Ліра» не був би таким успішним без великої, самовідданої та сподвижницької праці його керівника Оксани Мельничук. Вона – новітня амазонка українського хорового мистецтва, берегиня і оборонниця українських мистецьких традицій. На честь своєї наставниці колектив виконав українську народну пісню в обробці Оксани Йосипівни «На городі калюжка».

Також «Ліру» привітав чоловічий вокальний секстет «Ля Віво», подарувавши всім присутнім неперевершений енергетичний виступ.

Від імені ректорату Університету привітав Народний дівочий хор «Ліра» проректор з науково-педагогічної роботи Університету Ярослав Гарасим, який подякував учасникам колективу за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм і вагомий внесок у популяризацію українських національних пісенних традицій. Від імені ректора Університету Ярослав Іванович вручив керівникові колективу та учасникам почесні грамоти Львівського національного університету імені Івана Франка.

Від імені Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України й студентів Університету привітав «Ліру» голова Первинної профспілкової організації студентів Університету Андрій Білинський.

Завдяки творчості «Ліри» ми ще раз переконуємося, що, незважаючи на важкі часи у житті нашої країни, ми не втратили любові до пісні, яка споконвіків згуртовувала українців, допомагала віднайти духовну гармонію і творити гідне майбутнє для своєї країни.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото