Науково-пошукова та агітаційна експедиція ЛОВ Товариства “Україна-Світ” та Львівського національного університету ім. І. Франка

Науково-пошукова та агітаційна експедиція, організована Львівським обласним відділенням Товариства зв’язків з українцями за межами України (Товариства «Україна-Світ») (ухвала Президії ЛОВ Товариства від 13 червня 2018 р. пр. 3/2018) спільно із Львівським національним університетом імені Івана Франка (Наказ ректора університету № В-710 від 23.04.2018.), тривала від 24.06 до 30.06.2018 р.

Керівник експедиції – доктор історичних наук, професор кафедри історичного краєзнавства, Голова ЛОВ Товариства «Україна-Світ», заслужений працівник культури Богдан Зіновійович Якимович.

Мета експедиції – всебічне ознайомлення із історичними місцями України, відвідання пам’яток культури та архітектури, релігійних паломницьких центрів, вищих навчальних закладів та закладів культури і мистецтв, вивчення їхньої історії, пошуку нових джерел, передовсім усних, етнографічних, картографічних, до вивчення локальної історії, та, безперечно, агітаційна діяльність із молоддю досліджуваного реґіону для подальшого їхнього вступу до Франкового вузу.

Маршрут експедиції обраний не випадково, заздалегідь спроєктований та продуманий, охоплював усі важливі локації, вибрані безпосередньо за критеріями історичної, національної та культурної цінності.

У ході експедиції було детально записано і оцифровано відомості про ту чи іншу історичну та культурну пам’ятку та подію. Відвідини до понад десятка музеїв, серед яких: Історико-меморіальний музей Павла Тичини (с. Піски), Меморіальний будинок-музей братів Левка та Дмитра Ревуцьких (с. Іржавець), Музей Остапа Вересая (с. Сокиринці), Музей «Берегиня» в будинку Галаганів (смт. Дігтярі), Сумський обласний художній музей імені Никанора Онацького, Сумський обласний краєзнавчий музей, Музей-Садиба І. П. Котляревського (м. Полтава), Музей Історії Полтавської битви (м. Полтава), Полтавський літературно-меморіальний музей Панаса Мирного (П. Я. Рудченка) (м. Полтава), Літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди (смт. Чорнухи) поглибили знання учасників експедиції із історії, звичаїв, культури краю, дали нову інформацію про видатних українських культурних та національних діячів, життя та творчість яких пов’язана із цими місцями, а також сприяли ознайомленню із станом історико-музейної діяльности регіону. Спілкування із тамтешніми науковцями, освітянами, духівниками, міщанами та селянами дало нам великий масив інформації не тільки про історію краю, але і про погляд населення на сучасні соціально-політичні реалії в Україні, їхнє ставлення щодо освітнього, мовного та релігійного питань.

Мета та роль експедиції справді важливі, адже зібрані матеріали є важливим джерелом для написання наукових статей, навчального процесу. Нова інформація також важлива для опублікування повного, недрукованого досі в такому обсязі зібрання мемуарів Л. М. Жемчужникова, над перекладом українською мовою та виданням якого зараз працює проф. Б. З. Якимович.

У ході експедиції ми мали можливість поспілкуватись із місцевими краєзнавцями, освітніми та музейними працівниками, бібліотекарями. Живе спілкування завжди наштовхує на нові думки та пошуки. Усні та візуальні джерела подають нам важливу сучасну інформацію про стан культурних пам’яток, фактичну діяльність та підтримку державою історичних та культурних надбань нації, що є надзвичайно цінним у краєзнавчій роботі.

На підставі матеріалів експедиції готується подання до Верховної Ради та Уряду України про незадовільний стан садиби Якова і Сергія де-Бальменів, де неодноразово бували Т. Шевченко, Л. Жемчужников, інші діячі культури, а український Пророк присвятив Якову свою невмирущу геніальну поему “Кавказˮ.

Спілкування із абітурієнтами, надання їм інформації про факультети, спеціальності та спеціалізації, одна із основних завдань експедиції. Агітаційна робота, яку проводили працівники університету, є важливою складовою PR-стратегії університету. Львівський національний університет імені Івана Франка – один із найуспішніших університетів України, широко відомий в Україні і поза її межами, однак налагодження діалогу між Університетом та освітніми і мистецькими закладами завжди дає позитивний результат, створює умови для подальшої наукової співпраці.

Проведення вже другої науково-пошукової експедиції стало можливим завдяки сприянню ректора Університету члена-кореспондента НАН України, професора В. П. Мельника, за що учасники експедиції висловлюють щиру подяку.

Світлини: Кафедри історичного краєзнавства Більше фото