Науковці Університету взяли участь у ХХ ювілейних Різдвяних дискусіях на фізичному факультеті

Уже вдвадцяте на базі кафедри теоретичної фізики 11 січня 2016 року розпочались традиційні Різдвяні дискусії, у яких взяли участь понад 30 учених фізичного, механіко-математичного факультетів, Астрономічної обсерваторії Львівського національного університету імені Івана Франка, Інституту фізики конденсованих систем НАН України.

Науковці поділилися результатами своїх досліджень, обговорили актуальні питання теоретичної та прикладної фізики, астрофізики й математики.

З доповіддю про неархімедові простори виступив декан механіко-математичного факультету, професор Михайло Зарічний.

Як відомо, аксіома Архімеда говорить, що немає нескінченно малих чи нескінченно великих величин. Відтак, математичні структури, для яких принцип Архімеда виконується, стали називати архімедовими, а ті, для яких він не властивий – неархімедовими.

Професор Михайло Зарічний детально розповів про поняття неархімедової метрики та на прикладах продемонстрував метричні простори.

Під час виступу Михайло Зарічний закцентував увагу на ультраметричних просторах, що виникають у фрактальній геометрії. Говорячи про особливості використання метрик, зокрема у програмуванні, професор підкреслив, що «малими кроками можна дійти до великого».

Доповідь декана механіко-математичного факультету викликала неабияке зацікавлення та жваву дискусію серед фахівців у галузі фізики.

Про нерівноважний відгук зарядово впорядкованої системи на великі електронні поля йшлося у виступі провідного наукового співробітника Інституту фізики конденсованих систем НАН України Андрія Швайки.

Спільно з колегами з Інституту фізики конденсованих систем НАН України, Джорджтаунського університету (Вашингтон, США) та Стенфордського університету (США) Андрій Швайка методами нерівноважної теорії динамічного середнього поля провів точний розрахунок нелінійного відгуку зарядово впорядкованої системи.

Отож, науковцям вдалось простежити як накладання великого електричного поля впливає на величину постійного електричного струму та значення параметра зарядового впорядкування електронів провідності.

Упродовж першого дня ювілейних ХХ Різдвяних дискусій із доповідями щодо важливих наукових проблем у галузі фізики, квантової механіки, астрофізики та астрономії виступили: в.о. завідувача кафедри теоретичної фізики, професор Володимир Ткачук, професор кафедри астрофізики, директор Астрономічної обсерваторії Львівського університету Богдан Новосядлий, завідувач відділу теорії модельних спінових систем Інституту фізики конденсованих систем, професор Олег Держко та інші вчені.

Нагадаємо, що дискусійні засідання триватимуть до 12 січня 2016 року. Детальніше з програмою ХХ Різдвяних дискусій можна ознайомитись тут.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото