Перший заступник Міністра освіти і науки України Інна Совсун зустрілася з викладачами Львівського університету

12 червня 2015 року перший заступник Міністра освіти і науки України Інна Совсун зустрілася з академічною спільнотою Львівського національного університету імені Івана Франка.

«Нещодавно був прийнятий новий Закон України «Про вищу освіту», відповідно до якого покроково відбуватиметься реформування вищої освіти, – розпочала зустріч Інна Романівна. – Однак цей закон потребує деяких змін і доопрацювань. А відтак, Міністерство відкрите до діалогу та співпраці».

За словами Інни Совсун, згідно з останнім соціологічним дослідженням Фонду «Демократичні ініціативи» сьогодні українські студенти, порівняно з попередніми навчальними роками, менше задоволені якістю вищої освіти. Це зумовлено підвищенням рівня запитів студентів і їхніх очікувань.

Порівнюючи українську освіту з європейською, Інна Романівна зауважила, що «за показниками згаданого соціологічного дослідження сьогодні близько 15 000 студентів навчається в інших країнах світу, зокрема в Польщі. Декілька років тому ця кількість не перевищувала 9000». Це, на думку заступника Міністра, невиправданий вибір, адже «потрібно дозувати власні очікування».

Інна Совсун зосередила увагу на результатах роботи Міністерства освіти і науки України, зазначивши, що «на сьогодні ми зняли зобов’язання університетів щодо моніторингу інформації про працевлаштування випускників. Як результат співпраці із провідними працедавцями, оприлюднили новий перелік спеціальностей, який, безумовно, отримав резонанс у колі академічної спільноти. Крім того, надалі буде напрацьовано положення про науково-методичні комісії, які розроблятимуть нові стандарти вищої освіти. До них увійдуть ті науковці, які займаються щоденною науковою роботою».

Щодо зміни нових програм, то Інна Романівна запевнила: «Переформатування відбудеться лише після того, як будуть створені нові стандарти вищої освіти».

Надалі зустріч перейшла у формат діалогу. Найбільш жваву дискусію серед аудиторії викликало питання, яке стосувалося нового переліку спеціальностей. Як зазначила Інна Совсун, «Міністерство освіти і науки України не має повноважень встановлювати обов’язкові предмети. Тепер це прерогатива вишу». «Новий перелік спеціальностей був затверджений у співпраці з провідними роботодавцями України, а відтак є вмотивованим і обґрунтованим відповідно до запитів ринку праці», – додала Інна Романівна.

За словами заступника Міністра, «це питання залишається відкритим і дискусійним. Та якщо буде спільна позиція університетів і працедавців щодо доцільності впровадження тієї чи іншої спеціальності, то ми будемо раді вислухати всі пропозиції».

Під час обговорення також йшлося про співвідношення нових стандартів до переліку спеціальностей. «Воно буде 0 до 100, адже Міністерство не може впроваджувати нові стандарти вищої освіти, повністю перекресливши вже напрацьовані та перевірені», – додала Інна Романівна.

Щодо академічного навантаження викладачів і студентів, Інна Совсун запевнила, що «воно розраховується як загальне, а тому якщо його зменшити як для викладача, так і для студента, то не потрібно буде вводити додаткові ставки».

Під час зустрічі з першим заступником Міністра освіти і науки України гостро стояло й питання про проблему подолання корупції у ВНЗ, що є необхідною умовою на шляху до інтеграції в європейський освітній простір.

На згадку про Львів і Львівський університет декан географічного факультету Володимир Біланюк подарував Інні Совсун «Атлас Львова» – унікальне видання, яке не має аналогів в Україні.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото