Перспективи поглиблення українсько-іранської академічної взаємодії

1 листопада 2019 року Львівський національний університет імені Івана Франка відвідала делегація іранського міста Язд. До складу делегації увійшли мер міста Джмалледдін Азізі, голова міської ради Ґоламалі Сефід, заступник директора ТПП провінції Язд Ґазанфар Мірджалілі, директор промислового підприємства «Sanat Yaran» Бехзад Фараджі та координатор міжнародних проектів міста Язд Зейнаб Фараджі. Під час перебування в ЛНУ ім. Івана Франка іранські гості, зустрівшись із керівництвом та студентами Університету, ініціювали налагодження академічної та наукової співпраці між Львівським університетом та навчальними закладами міста Язд.

Делегація з Ірану зустрілася із першим проректором Університету Андрієм Гукалюком, проректором з наукової роботи, членом-кореспондентом НАН України, професором Романом Гладишевським та деканом філологічного факультету, професором Святославом Пилипчуком.

Мер міста Язд Джмалледдін Азізі подякував адміністрації Університету за можливість відвідати навчальний заклад і детальніше розповів про свій регіон, його історію, сучасне життя і пріоритети розвитку. «Зараз ми намагаємося активно налагоджувати міжнародні зв’язки. Тому для нас цікавий Львів із його багатою історією та динамічним розвитком. Одним із найкращих шляхів плідної співпраці між містами та країнами є взаємодія наукових та академічних середовищ», – зазначив Джмалледдін Азізі і наголосив, що Львівський університет є одним із пріоритетних навчальних закладів України у контексті розширення співпраці міста Язд із європейськими містами.

Також Джмалледдін Азізі додав, що зараз тривають обговорення щодо перспектив  вивчення української мови у навчальних закладах провінції Язд. А відтак, представники іранського міста детальніше розповіли про академічне середовище свого регіону й ініціювали поглиблення співпраці між ЛНУ ім. Івана Франка і тамтешніми університетами задля впровадження програм академічних обмінів студентами та викладачами.

Перший проректор Андрій Гукалюк подякував іранським гостям за бажання відвідати Університет і зацікавлення у налагодженні взаємодії між освітніми й науковими середовищами Львова та Язду.

«Переконаний, що наша співпраця буде плідною і в науковому, і  в освітньому та культурному аспектах. Сподіваюся, що вона відкриє перспективу для академічних обмінів та відповідних стажувань для тих студентів, які у Львівському університеті вивчають перську мову. Адже перебування у мовному і культурному середовищі Ірану дозволить нашій молоді активніше поглиблювати свої знання», – наголосив Андрій Гукалюк.

Проректор з наукової роботи Роман Гладишевський окреслив перспективи спільних наукових досліджень, які б могли реалізовувати вчені Львівського університету і міста Язд. Зокрема, йшлося про взаємодію у сфері екології, містобудування та вивчення української і перської мов.

Після обговорення перспективних напрямків співпраці сторони домовилися продовжувати комунікацію задля напрацювання угод, які дозволять реалізовувати програми академічної мобільності й провадити спільні наукові дослідження.

Надалі представники міста Язд зустрілися з іраністами, що навчаються на філологічному факультеті. Лекцію студентам прочитав мер міста Язд Джмалледдін Азізі. Майбутні фахівці довідалися більше про давню історію розумного і виваженого співіснування людини з природою, та про статус Язду як першого в Ірані історичного міста, чия територія цілком охороняється ЮНЕСКО, про витончені ручні промисли (золототкані орнаментовані вироби «терме», велике розмаїття автентичних солодощів, металеві та глиняні вироби). Лектор відзначив специфічний діалект мешканців Язду й околиць, їхнє вміння порозумітися у багатокультурному та поліконфесійному середовищі. Хоча переважну більшість населення області становлять мусульмани, окрім них пан Азізі згадав про вагому спільноту зороастрійців, а ще іудеїв та послідовників східних християнських церков. Архітектурні феномени, що увійшли у Список об’єктів світової спадщини: система водопостачання цього міста під назвою «канат» та вежі-ловці вітру  для вентиляції та охолодження будівель, що називаються «бадґір». Іранська делегація після спілкування зі студентами мала ще кілька зустрічей, в тому числі з міським головою Львова.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото