Попіл імперій: вплив І світової війни на розвиток України й Туреччини

З ініціативи Львівського національного університету імені Івана Франка та Українсько-турецького культурного центру «Сяйво» українські й турецькі науковці провели круглий стіл на тему: «Попіл імперій: вплив І світової війни на розвиток України і Туреччини», який відбувся 9 березня 2016 року у Дзеркальній залі Університету. Модератором заходу був професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Сергійчук.

«Проведення цього круглого столу – результат тривалої кооперації між Львівським університетом і культурним центром «Сяйво», ініціативи якого поліпшують і поглиблюють співпрацю між українськими й турецькими вченими», – звернувся з вітальним словом до учасників круглого столу проректор із науково-педагогічної роботи Ярослав Гарасим.

«100 років тому з початком І світової війни перед нашими народами постали виклики: нам потрібно було шукати порозуміння між Туреччиною та Україною як союзникам у боротьбі проти спільного ворога, – зазначив Голова правління Українсько-турецького культурного центру «Сяйво» Гьокхан Демір. – Османська імперія завжди підтримувала Україну в її прагненні до визволення. Тож після проголошення УНР відповідно до IV Універсалу в 1918 році Туреччина була однією з перших країн, які визнали незалежну Українську Народну Республіку, і всіляко сприяла налагодженню як дипломатичних, так і інших представницьких зв’язків між державами».

У засіданні круглого столу з науковими доповідями виступили українські й турецькі науковці. Зокрема, під час виступу професора Інституту українознавства імені І. Крип’якевича Івана Патера йшлося про турецьку орієнтацію в українському політикумі напередодні та на початку Першої світової війни. Професор окреслив основні напрями діяльності Союзу Визволення України (СВУ) – політичної організації, утвореної у Східній Галичині в серпні 1914 р., зазначивши, що «постулатом СВУ була самостійність і соборність України. Організація прагнула використати будь-які можливості задля досягнення своїх цілей».

У цьому контексті Іван Патер зазначив, що з проголошенням незалежності УНР мала активні наміри співпрацювати з Туреччиною. «Була видана так звана «Відозва СВУ до турецького народу», у якій українці закликали турків боротися проти спільного ворога – Росії. Також представники УНР регулярно проводили конференції та зустрічі з представниками турецького уряду. В Ізмірі проводили віче з українських питань, а в пресі почали з’являтися статті про Україну з картою нашої держави», – відзначив історик.

Оскільки турецькі війська брали активну участь у бойових діях під час І світової війни на території Галичини, то у своїй доповіді проректор Університету ІПЕК (Анкара, Туреччина) Кемаль Чічек зосередив увагу на ролі Галичини в історичній пам’яті турецького воїнства.

Він, зокрема, окреслив основні причини війни й відзначив, що «Оттоманська імперія не була готова до війни такого масштабу, будучи оточеною з усіх боків ворогами». За словами турецького науковця, через І світову війну ворогуючі сторони прагнули розділити імперію та поділити всі її ресурси й блага.

Окрім того, Кемаль Чічек розповів про перебування османів в Галичині крізь призму сучасного сприйняття та про спадщину турків на західноукраїнських територіях, закликавши українських колег-науковців посилити співпрацю в цьому напрямку.

На участі турецьких відділів у боях проти російських військ в Галичині (1916-1917 р.р.), історії, суспільній пам’яті та меморіальних пам’ятках закцентував увагу учасників засідання професор Львівського національного університету імені Івана Франка Віктор Голубко.

Віктор Євстафійович відзначив нюанси «Брусиловського прориву» – наступальної операції Південно-Західного фронту російської армії проти австро-угорських і німецьких військ під час І світової війни, проаналізував карту боїв під Бережанами у серпні-вересні 1916 р. та окреслив участь турецьких військ проти росіян. «Турецькі військові зарекомендували себе як стійкі відважні солдати», – підкреслив Віктор Голубко.

Також у засіданні круглого столу взяли участь професор університету Баликесір (Баликесір, Туреччина) Бюлент Оздемір, який розповів про значення Дарданельської операції в контексті І світової війни та журналіст Сергій Лащенко, який порушив питання ролі турецького війська на Прикарпатті в роки війни.

Професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Сергійчук у своїй доповіді розповів про українсько-турецькі міждержавні відносини в період І світової війни.

Доцент Львівського національного університету імені Івана Франка Василь Кметь зосередив увагу присутніх на позиції офіційної Туреччини в переговорах урядів України з Константинопольським патріархатом щодо надання автокефалії Українській Православній Церкві.

У заході також взяв участь завідувач відділу Інституту археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського Ігор Гирич.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото