Представники 11 країн світу вивчатимуть у Львівському університеті українську мову і культуру

Традиційна Міжнародна літня школа з української мови і країнознавства відкрилася 17 липня 2018 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка. 30 учасників з 11 країн світу – Республіки Корея, Німеччини, Австрії, Хорватії, США, Канади, Франції, Швеції, Туреччини, Росії та Грузії – впродовж трьох тижнів вивчатимуть українську мову і ближче знайомитимуться з історією та культурою України. Цьогорічну Літню школу Львівський університет проводить у партнерстві з Університетом іноземних мов Ханкук (Республіка Корея), Берлінським університетом імені Вільгельма фон Гумбольдта (Німеччина) та Загребським університетом (Хорватія).

Урочисте відкриття Літньої школи відбулося в Дзеркальній залі Університету. Учасників привітали Ректор ЛНУ ім. Івана Франка, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник, проректор з науково-педагогічної роботи, професор Ярослав Гарасим, декан філологічного факультету Святослав Пилипчук і доцент Ірина Збир. Модерувала захід координатор Школи, старший викладач кафедри українського прикладного мовознавства Леся Антонів.

«Міжнародна літня школа – це особливе явище в житті Університету, бо досвід попередніх шкіл продемонстрував, що до нас приїжджають щирі друзі, які згодом стають своєрідними послами України у світі. Ваш візит відбувається в час, коли Україна зіткнулася з російською агресією, і я оцінюю ваш приїзд до Університету як вияв моральної підтримки України. Окрім того, що ви здобудете певні знання з історії України, української мови, для нас також дуже важливо, щоб ви у живому спілкуванні отримали правдиву інформацію про те, що зараз відбувається на Сході України: що це не громадянська війна, це не протистояння частин цілого – це агресія Росії проти України», – наголосив Володимир Мельник.

Цьогорічну Школу, як і багато років поспіль, організовує Центр україністики, яким незмінно керує проректор з науково-педагогічної роботи Львівського університету, професор Ярослав Гарасим. У своєму вступному слові Ярослав Іванович продовжив тему непростої міжнародної ситуації, нагадавши, що саме 17 липня 2014 року російсько-окупаційні війська на Донбасі збили літак авіакомпанії «Malaysia Airlines», що виконував рейс МН17, в результаті чого загинули 298 осіб. Учасники Літньої школи вшанували пам’ять невинних жертв хвилиною мовчання.

Подякувавши учасникам Школи за вибір Львівського університету для розширення свого світогляду, Ярослав Гарасим заінтригував присутніх перспективами справжнього культурного потрясіння внаслідок глибшого пізнання України.

«Ви матимете змогу переконатися, що, попри надзвичайну милозвучність, експресивність, добрі виражальні, лексичні та інші засоби, українська мова – це ще й мова великого народу. Ви переконаєтесь, що українці – це не несподівана європейська нація, яка з’явилася наприкінці ХХ століття, а нація зі щонайменше тисячолітньою історією. Адже якраз тисячу років тому Ярослав Мудрий став правителем давньої середньовічної Української держави, увійшовши в історію як один із найзнаменитіших європейських правителів того часу, – зазначив Ярослав Гарасим. – Я не знаю, який був імпульс у кожного з вас, щоб обрати саме нашу школу, але я щиро сподіваюся, що після її завершення це вже буде потреба – відвідувати Львів і продовжувати знайомство з українською культурою. І навіть якщо ви зовсім не мали змоги вивчати українську мову дотепер, то після нещодавніх подій Чемпіонату світу з футболу два слова ви точно знаєте – це «Слава Україні!».

Першу лекцію для слухачів Літньої школи, присвячену патронові Львівського університету Іванові Франкові, прочитає декан філологічного факультету Святослав Пилипчук. Вітаючи учасників Школи, Святослав Михайлович наголосив на відкритості України, Львова й Університету до всіх людей доброї волі, якими, безперечно, завжди були учасники Міжнародної літньої школи.

«Досвід попередніх дванадцяти Літніх шкіл довів, що кожен із нас є відкритим до вас. І те, що цьогорічна Літня школа в Університеті зібрала ще більшу кількість учасників, порівняно з минулими роками, є доказом того, що і ви відкриті до України. Мені приємно, що щоразу більше крісел у Дзеркальній залі зайняті учасниками Школи, і я сподіваюся, що через декілька років ми матимемо таку зустріч уже в Актовій залі, де є 350 місць», – підсумував Святослав Пилипчук.

Особливістю Міжнародної літньої школи з української мови і країнознавства упродовж останніх років є участь у ній великої групи студентів з  Кореї. Ми завдячуємо такій популярності Львова у цій країні викладачам української мови з ЛНУ ім. Івана Франка, котрі працюють в Університеті іноземних мов Ханкук, зокрема доцентові Ірині Збир. «Вже не вперше маю нагоду бути на відкритті Літньої школи, – звернулася до учасників з вітальним словом Ірина Збир. – Ця подія збігається з моєю відпусткою, і це добра нагода відвідати Львівський університет – мою альма матер. Тішить, що моя робота в Університеті іноземних мов Ханкук не є даремною, оскільки з кожним роком кількість корейських студентів у Львівському університеті зростає».

Надалі координатор Школи, старший викладач кафедри українського прикладного мовознавства Леся Антонів представила слухачам Літньої школи колектив викладачів, який організовуватиме навчальний і відпочинковий процеси, а також волонтерів-студентів, які впродовж наступних трьох тижнів допомагатимуть нашим гостям пізнавати Львів та Україну. Завершилася урочиста зустріч музичним вітанням від студентки четвертого курсу філологічного факультету Лідії Базиляк, яка виконала дві чудові композиції на тему знаменитих українських пісень «Червона рута» і «Гуцулка Ксеня».

Додамо, що навчання в Літній школі традиційно включає інтенсивний курс української мови (56 годин), проектну роботу, майстер-класи, країнознавчі мандрівки та гостьовий лекторій від відомих науковців, журналістів, аналітиків, громадських діячів, мистецтвознавців і непересічних творчих особистостей.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото