Презентація книги «Україна у Великій війні 1939-1945»

«…Вірю, що правдива історія України, історія боротьби української нації з окупантами й колаборантами всіх мастей, за побудову справді незалежної Української держави буде написана і стане настільною книгою кожного чесного політика, чесного державного діяча, кожного українця», – писав професор Ярослав Дашкевич.

І тепер така книга є. Завдяки зусиллям редакційної колегії видання під керівництвом Почесного доктора Львівського університету, академіка НАН України Ігоря Юхновського вийшла друком фундаментальна праця «Україна у Великій війні 1939-1945», яку презентували 17 лютого 2015 року в Дзеркальній залі Університету.

«Далекого 21 року Євген Маланюк, який умів поетично осмислювати кожен з етапів історії України, пишучи про сучасний йому час, позначив його так: «…Коли кругом відважні жмені, І кожному народу спіє геній, Історія новий готує том…». Коли ми говоримо про новітню історію України, то очевидно, що її новий том готується саме зараз відважною героїкою і звитягою українського війська на південно-східному кордоні нашої країни, а також жертовністю Небесної Сотні», – зазначив модератор презентації проректор із науково-педагогічної роботи, професор Ярослав Гарасим. Ярослав Іванович наголосив, що сьогодні, як ніколи, нам бракує певного духовного підґрунтя, фундаменту, який би утверджував нас у тому, що наші державотворчі устремління є незворотними, і що наш патріотичний чин є правильним.

«Сьогодні будемо мати розмову у формі презентації важливої для кожного свідомого українця книги «Україна у Великій війні 1939-1945», яку підготував колектив авторів на чолі з академіком НАН України, Героєм України, Почесним доктором нашого Університету Ігорем Рафаїловичем Юхновським», – розповів професор Ярослав Гарасим і запросив до слова Ректора Університету, професора Володимира Мельника.

«Ігор Рафаїлович – знана постать, але кожна зустріч із ним в Університеті щоразу є для нас усіх подією. Я не розгорну нової сторінки, якщо скажу, що Ігор Рафаїлович – видатний учений і педагог, непересічна особистість, громадсько-політичний діяч. Утім зазначу, що, напевно, доля вченого й дорога, якою іде Україна, вибирають одне одного. Ігор Рафаїлович є з нами в найпотрібніший момент для історії України, коли мудра, зважена думка і позиція вкрай необхідна для того, щоб вибиратися із тенет минулого й створити позитивний ідеал, образ України як нинішній, так і майбутній», – звернувся Ректор із теплими словами до голови редколегії книги, академіка Ігоря Юхновського.

Професор Володимир Мельник зазначив, що «як не прикро, проте сьогодні в Україні йде війна – за нашу історію і за наше майбутнє. І в цьому контексті крок Ігоря Рафаїловича та його колег щодо об’єктивного відтворення драматичної сторінки в історії України, а саме періоду Другої світової війни, дає зрозуміти, звідки ми вийшли й на підвалинах чого сформувався образ українця, України і нашої історії».

Український патріотизм, за словами Ректора Університету, «сьогодні вимірюється на фронтах війни і тим професійним відповідальним громадянським чином, коли кожен із нас дає відповідь на виклики сучасності. Тому, вихід у світ цієї книги – масштабна подія не тільки в Університеті, а й у духовному й інтелектуальному житті України».

Про те, як народжувалася фундаментальна праця «Україна у Великій війні 1939-1945» розповів відповідальний редактор видання, академік Ігор Юхновський. Ігор Рафаїлович зокрема зазначив, що виданню книги передували численні активні обговорення – 12 круглих столів за участю найвидатніших істориків.

«Чому Україна була предметом політичної гри інших держав? Чому ми понесли такі великі жертви? Є багато «чому», але відповідь одна: ми, українці, не мали своєї держави», – рефреном у книзі звучать ці слова. «У ті часи ми, українці, були «не свої». Ми були на своїй землі, але не в своїй державі», – пояснив Ігор Юхновський, додавши, що «тепер, коли ми маємо незалежну Україну, кожен українець, кожен громадянин України повинен знати, що його моральне, матеріальне і, зрештою, фізичне існування може бути забезпечене тільки в незалежній Українській державі».

Однією із найважливіших тез книги є думка: «Ми маємо пам’ятати, що Україна є державою-переможцем у Другій світовій війні». «Ми героїчно відбудували Україну на руїнах війни. Ми поодинці боролись проти радянського більшовизму, що знищив мільйони кращих синів і дочок України, знищував усі устремління українців до незалежної держави. Ми програвали цю боротьбу. Але вона залишилась незнищенною аж до досягнення Незалежності», – наголосив автор передмови та її ідейний натхненник Ігор Юхновський.

«То якою ж має бути пам’ять нашої держави про Другу світову війну?», – з риторичним запитанням звертається Ігор Рафаїлович до наших сучасників і відразу ж відповідає: «Це пам’ять достойного народу, вдячних тепер сущих і прийдешніх поколінь: за переможну війну над гітлерівським нацизмом і за героїчну боротьбу проти радянського тоталітарного більшовизму заради життя незалежної України».

«Написана без гніву й упереджень, без злоби до ворогів» книга, за словами професора, завідувача кафедри історичного краєзнавства Віктора Голубки, є не чорно-білою, а різнобарвною і багатогранною. «Ця книга написана для широкого загалу. Вона цілком відходить від радянської історіографії. Мені імпонує, що в книзі випуклені сюжети, які викликали найбільші суперечки», – поділився своїм сприйняттям книги професор. Віктор Голубко наголосив, що наскрізною думкою в усіх розділах є фраза: «Збереження власної держави як найбільшої цінності, що може консолідувати націю».

Про глибокий філософський вимір книги «Україна у Великій війні 1939-1945» йшлося у виступі доцента кафедри історії філософії Андрія Дахнія. Андрій Йосипович назвав презентовану книгу «всеосяжним фундаментальним виданням», у якій «з болем написано про братовбивство та про зсуви в морально-етичній площині під час цієї війни».

На думку завідувача кафедри історії та теорії соціології, професора Наталії Черниш, «Україна у Великій війні 1939-1945» – популярне видання, яке розбиває міфи й стереотипи однієї із найтрагічніших сторінок нашої історії. Наталія Йосипівна після емоційного аналізу й роздумування над книгою, після проведення аналогій із сучасними подіями, які відбуваються в Україні, резюмувала: «Ми належимо до числа переможців! Ми маємо перемогти! Бо з нами – Бог, історична справедливість і правда!».

«Україна у Великій війні 1939-1945» вийшла друком у час, коли вона дуже потрібна. Ця книга чесна, яка змушує замислитись, яка викликає біль…», – розповіла професор кафедри загального мовознавства Галина Мацюк і висловила думку про потребу здійснення перекладу видання англійською і російською мовами, аби донести світу правду про роль України в Другій світовій війні.

Під час підготовки видання до друку за історичне реноме й стрункість хронології книги відповідав випускник Львівського університету, історик і публіцист, старший науковий співробітник відділу нової історії України Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України Василь Расевич.

Василь Васильович розповів учасникам презентації про деталі спільної роботи над книгою, зауваживши, що «Ігор Рафаїлович – надзвичайно наполеглива людина. Під час створення книги він щоразу говорив про ефект у суспільстві, який ми повинні досягнути через неї. Хочу привітати його з успіхом, адже книжка виправдала всі наші сподівання й надії».

«Україна у Великій війні 1939-1945» написана доступною мовою, у ній розвінчано багато міфів і радянських поглядів на наше історичне минуле. Сам процес написання книги відбувався вдома, або в ресторації готелю «Жорж», де збирався весь колектив авторів на чолі з Ігорем Рафаїловичем. Ми обговорювали кожен абзац цієї книжки. Навколо кожного історичного постулату в нас відбувалися інтелектуальні «бої». Для мене, як історика, було цікаво провести творчий експеримент, який полягав у тому, що я бачив перед собою живого свідка, учасника подій війни, й одного з творців української незалежності – Ігоря Рафаїловича Юхновського, з яким мав велику честь працювати», – поділився своїм досвідом праці над книгою Василь Расевич.

Свої міркування щодо доцільності збільшення тиражу видання та його фінансової підтримки з боку держави висловив декан історичного факультету, професор Роман Шуст. Роман Мар’янович звернув увагу присутніх на те, що книга «Україна у Великій війні 1939-1945» мала би бути настільною в кожній загальноосвітній школі. За словами декана історичного факультету, книга охоплює «всі аспекти й коріння кожної проблеми, пов’язаної з цим історичним періодом».

На завершення презентації Ректор Університету, професор Володимир Мельник подякував Почесному докторові Львівського університету, Героєві України Ігорю Юхновському та всім членам редколегії за видання книги, яка є «прикладом того, як відкрито й правдиво треба говорити про недоліки». Володимир Петрович також зауважив, що такий формат видання книги «Україна у Великій війні 1939-1945» – заслуга Ігоря Рафаїловича, адже «він живе за тими принципами, за якими думає, про які говорить. У нього слова не розходяться з вчинками».

Гортаючи сторінки презентованої книги, спадають на думку слова Олександра Довженка із кіноповісті «Україна в огні»: «О час! Великий, мудрий художник! Ти несеш на своїй палітрі не тільки сивизну нашу, чи задерті кирпи, чи короткозорість нашу, чи випадкові часом ознаки наших геройств, а щось незмірно більше, глибше і велике, що складає в блакиті майбутнього блискучої краси трагедійний портрет безсмертного нашого народу».

Світлини: Ірини Кузьми Більше фото