Презентація проекту «Правила гри» у Науковій бібліотеці Університету

29 травня 2015 р. у головному читальному залі Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка відбулась презентація французького видання – спецвипуску часопису «LA RÈGLE DU JEU» («Правила гри»).

Гостями і співмодераторами заходу були український політолог і головний редактор незалежного культурологічного журналу «Ї» Тарас Возняк і доктор Сорбонни Галина Акерман – письменниця, історик, перекладач. Відома у світі авторка численних публікацій з історії та сучасності СРСР, пострадянської Росії та України є виконавчим директором Міжнародної Асоціації «Єврофоруму для України».

Варто зазначити, що засновником і видавцем презентованого часопису, що функціонує як паперове видання та потужний Інтернет-проект (http://laregledujeu.org/ ), є відомий сучасний французький філософ, письменник, журналіст Бернар-Анрі Леві, який днями прибув до Львова, аби особисто висловити свою підтримку українцям і продемонструвати власну позицію щодо ситуації в Україні, взявши участь у низці заходів. У березні цього року журналіст став співзасновником Агентства модернізації України. Співчуваючи українцям та підтримуючи їхню боротьбу за незалежність та право на самовизначення й життя поза російською тоталітарною моделлю, Б.-А. Леві ініціював видання збірника матеріалів, присвячених історії та сучасності України – спецвипуску популярного часопису, що мав би донести до читача правду про події на сході Європи.

Презентуючи часопис «LA RÈGLE DU JEU», Тарас Возняк зазначив, що у Франції є велика культурна традиція. Однак, за його словами, як і будь-яка інша традиція вона має свої лакуни. Якщо говорити про Францію, то там славістика на 90% пердставлена русистикою. «І роль тих, хто пробує говорити про Україну справжньою французькою, звертаючись до французької спільноти, котра насправді вирішує багато чого в світі, у тому числі й того, що стосується України, є надзвичайно важливою», – резюмував модератор заходу. Тарас Возняк зосередив увагу на значенні франкомовного корпусу текстів «Правила гри», що якнайяскравіше представляє Україну французькому інтелектуальному читачеві.

Про специфіку видання та історію його створення розповіла Галина Акерман: «Ми намагалися представити різні сторони української культури, а також роздуми на політичну й історичну тематику». «Україна – terra іncognita» – в Європі це дуже актуальна проблема. Російська пропаганда дуже активно працювала у той час, коли про Україну чули дуже мало», – зауважила експерт з історії потрадянських країн.

«При великому незнанні у Франції навіть офіційної інформації про Україну сьогодні через мистецтво, поезію літературу ми відкриваємо для себе українську культуру», – зазначив французький філософ, професор Університету Париж ІІ (Університету Пантеон-Ассас) Філіп Де Лара.

«Історія інформаційних воєн та інформаційного спілкування в українсько-французькій площині має справді надзвичайно багато цікавих етапів. Коли ми говоримо про витоки і традиції тієї новітньої українсько-французької інформаційної співпраці, то, мені видається, нас єднає ціле століття – приблизно від 14-15 року ХХ ст. і до сьогодні, коли в рамках дипломатичних заходів, які намагалися робити українські політики, почали формувати проукраїнський дуже ще слабенький істеблішмент у Франції, який зустрівся з дуже багатьма проблемами», – поділився міркуваннями директор Наукової бібліотеки Університету Василь Кметь.

«Створення проектів, подібних до «LA RÈGLE DU JEU», має надзвичайне значення. Адже ми говоримо сьогодні не просто про запозичення окремих сюжетів, певних моделей чи зовнішніх аналогій. Мова йде про намагання і реальне вміння взаємно зрозуміти ту відмінність пам’ятей, ту відмінність соціальних просторів для того, щоби дати визначення й адекватне тлумачення тим подіям, які відбуваються сьогодні», – переконаний Василь Федорович.

Сьогодні окремі французькі інтелектуали, зокрема Бернар-Анрі Леві та Філіп Де Лара, активно формують підґрунтя для нової політики Європи у ставленні до України та Росії. Саме вони, незважаючи на агресивну московську пропаганду в західному світі докладають зусиль, щоб і Захід загалом, і французьке суспільство зокрема зрозуміли суть цивілізаційного конфлікту на сході нашої держави.

«Правила гри» сьогодні присвячені Україні. «Правила гри» відтепер регламентують і наші українські інтелектуали – Василь Стус, Ліна Костенко й інші. І вони мають що сказати світу!

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото