Про злочин на Вулецьких Пагорбах по-новому і в один голос

1 липня 2019 року у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка відбулась презентація путівника «Mortui vivunt. Przez Lwów i Wrocław szlakiem zbrodni na Wzgórzach Wuleckich» («Мертві живуть. Через Львів і Вроцлав шляхом злочину на Вулецьких Пагорбах»). Путівник є першою спільною польсько-українською публікацією, що торкається злочину щодо львівської інтелігенції у липні 1941 року. Автори видання: Камілла Ясіньська, Степан Білостоцький та Василь Кметь.

В презентації путівника взяли участь Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник, представники Генерального Консульства Республіки Польщі у Львові, Центру міської історії Центрально-Східної Європи, Науково-технічної бібліотеки НУ «Львівська політехніка», Університету третього віку, львівські гіди та усі зацікавлені.

Видання побачило світ завдяки співпраці трьох інституцій: Осередку «Пам’ять і майбутнє» – Центру історії Депо у Вроцлаві, Вроцлавської Політехніки та Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка.

Автори путівника наголосили, що вбивство львівських професорів (45 осіб – учених та їхніх родичів) стала виразним символом нацистської політики винищення соціальної та інтелектуальної еліти. Цей злочин, на жаль, також став прикладом відсутності засудження і покарання виконавців. Література із цієї тематики є досить ґрунтовна – польські, українські дослідники, а віднедавна й німецькі – намагаються висвітлити цю проблему. І хоч багато вже зроблено – все ще є актуальні питання, на які належить відповісти історикам.

Презентований путівник – перша публікація, яка проведе читача слідами жахливого злочину. Ідея путівника виникла понад рік тому у вроцлавському академічному середовищі. Авторка ідеї Камілла Ясінська запросила до співпраці двох українських істориків зі Львівського національного університету імені Івана Франка – Василя Кметя і Степана Білостоцького. Результатом роботи стало видання у 2018 р. буклету, а цьогоріч – книжкового видання. Уперше буклет було опубліковано в ідентичних за змістом і формою версіях українською та польською мовами. Презентували ж книжкове видання польською мовою. Проте у перспективі автори планують видати його українською та англійською мовами.

Автори видання у популярній формі виклали біограми убитих учених та їхніх родичів, показали адреси й локації, де вони жили, відтворили останні години їхнього життя і останню дорогу. У путівнику також описано жахливі деталі страти та ексгумації. В окремому розділі відтворено історію вшанування пам’яті загиблих учених у партнерських містах – Львові та Вроцлаві. Невід’ємною частиною путівника є туристичні карти з пропозицією відповідних маршрутів.

Винятковість видання полягає у тому, що воно стало відображенням співпраці та порозуміння українських і польських дослідників, опертим на наукові та правдиві свідчення. Автори видання зазначають, що коли обидва народи єднає спільна пам’ять про злочин, то і до 80-ї річниці трагічних подій на Вулецьких Пагорбах варто прийти з єдиним наративом, для якого немає кордонів, а є співчуття, порозуміння і застереження для наступних поколінь.

Путівник-буклет вже здобув визнання серед істориків, краєзнавців та екскурсоводів. Тож автори висловлюють сподівання, що книжкове видання значно доповнить та розширить знання про трагедію на Вулецьких Пагорбах, сприятиме подоланню ідеологічних міфів навколо цього злочину, залишених у спадок тоталітарними режимами.

Світлини: Януша Гайдамовіча Більше фото