Професор Андрій Содомора прочитав відкриту лекцію до 204-річчя від Дня народження Тараса Шевченка

Як правильно читати «Кобзар»? Що взагалі знає про цю «національну Біблію» молодий українець ХХІ століття? Поспілкуватися на ці теми запросив усіх зацікавлених і небайдужих видатний український письменник і перекладач, професор кафедри класичної філології Львівського національного університету імені Івана Франка Андрій Содомора. Його відкрита лекція «Думи мої, думи мої…: спроби естетичного коментаря» відбулася 15 березня 2018 року у Дзеркальній залі Університету.

Будучи носієм величезного життєвого й естетичного досвіду професор Содомора, подарував усім присутнім океан енциклопедичних знань та виняткової ерудованості. Продуктивна суміш когнітивного та емоційного інтелектів дають змогу Андрієві Олександровичу невимушено оперувати фактами і поняттями надзвичайно широкого діапазону, завиграшки проводячи між ними паралелі й заповнюючи контекстуальні прогалини. Додайте до цього ще й цитування мовою оригіналу античних класиків, з якими у Шевченка, виявляється, дуже багато спільного в естетиці, – і лекція перетворюється на справжній інтелектуально-естетичний бенкет.

Тож як правильно читати «Кобзар»? Оскільки ця книга – про людське серце і душу, про Людину, якою вона мала б бути, то й читати «Кобзар» так, щоб його прочитувати (тут алюзія на крилатий латинський вислів «Читати і не прочитувати – отже не пошановувати»), потрібно серцем. Очима душі… Звідси ж – і непроста (а часто-густо й невирішувана) проблема адекватного перекладу Шевченка. І хоча твори Кобзаря перекладені понад 150 мовами світу, передати дух Шевченкового Слова вдається дуже і дуже рідко.

Своєрідною формальною підставою проведення згаданої відкритої лекції було бажання Андрія Содомори ознайомити студентів і працівників Університету з нотатками своєї майбутньої праці – естетичного коментаря до «Кобзаря». Це мало б допомогти всім зацікавленим читачам відчути свою причетність до загальнолюдського генеалогічного дерева – усвідомити себе невід’ємною часточкою людського Космосу. Адже «Кобзар» – зразок саме тієї літератури, що допомагає, за словами Менандра, реалізувати головне покликання людини – «стати Людиною».

Відкриту лекцію однозначно прикрасили вдумливі й небанальні запитання від студентів та викладачів Університету. Модерувала зустріч завідувач кафедри перекладознавства і контрастивної лінгвістики імені Григорія Кочура, професор Роксолана Зорівчак.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото