Професор Гумбольдтського університету прочитав студентам-філологам лекцію про поетичну ілюзорність Йозефа Рота

Знаний німецький літературознавець, професор Гумбольдтського університету Міхаель Кемпер ван ден Бооґаарт 10 березня 2016 року прочитав студентам-філологам лекцію на тему: «Не реакціонер: поетична ілюзорність Йозефа Рота».

Німецький науковець представив свою полеміку з критиками австрійського письменника і журналіста Йозефа Рота, до якого давно й міцно пристало окреслення «співця Австро-Угорської імперії», даючи підставу звинувачувати Рота в «реакційному роялізмі».

Послуговуючись текстами Рота (насамперед газетним фейлетоном «Їхня цісарсько-королівська Величність», романами «Марш Радецького», «Втеча без кінця» і «Склеп капуцинів»), а також спогадами про нього Клауса Манна в мемуарному творі «На повороті», Вальтера Беньяміна у його «Московському щоденнику» та Соми Морґенштерна у біографічному творі «Втеча і кінець Йозефа Рота», Міхаель Кемпер застеріг молодь від буквального прочитання творів Рота, від стереотипізації розуміння його творчості, звернув увагу на любов Рота до самоінсценізацій та епатажу.

Цікавою була вказівка літературознавця на інтертекстуальні містки між творчістю Йозефа Рота й оповіданнями Інґеборґ Бахманн.

У своїй доповіді Міхаель Кемпер ван ден Бооґаарт представив Йозефа Рота творцем і руйнівником міфу про батьківщину.

Довідка: Міхаель Кемпер ван ден Бооґаарт (Michael Kämper-van den Boogaart) народився у 1955 році в Ессені (Північний Рейн-Вестфалія). Вивчав німецьку філологію та історію в Кельнському та Гамбурзькому університетах. У Гамбурзькому ж університеті захистив першу дисертацію. Свою габілітаційну дисертацію присвятив дидактиці німецької мови та літератури.

З 2002 року – університетський професор дидактики новітньої німецької літератури. Обіймав посади заступника, а згодом декана філософського факультету Гумбольдтського університету.

З 2011 року – на посаді віце-ректора з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Гумбольдтського університету в Берліні.