Проректори Університету взяли участь в українсько-німецькому форумі «Освіта, наука, інновації в університетах: актуальні виклики»

Упродовж 6-7 березня 2015 року в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка проходив українсько-німецький форум «Освіта, наука, інновації в університетах: актуальні виклики», організаторами якого були Міністерство освіти і науки України та Федеральне міністерство освіти і наукових досліджень Федеративної Республіки Німеччина.

У форумі взяли участь представники Львівського національного університету імені Івана Франка – проректор з наукової роботи, член-кореспондент НАН України, професор Роман Гладишевський і проректор з  науково-педагогічної роботи та інформатизації, доцент Віталій Кухарський.

Міністр Сергій Квіт привітав учасників та наголосив на необхідності  реформування освіти і науки в Україні, і підкреслив актуальність тем, що стоять в порядку денному форуму.  За словами Сергія Квіта, зараз активно розробляється новий закон «Про науку та науково-технічну діяльність», який має подолати недоліки, котрі залишилися в науковій галузі від пострадянської системи, а також встановити зв’язок між університетами та наукою.

Сергій Квіт розповів, що Міністерство вивчало функціонування наукової сфери у Польській та Словацькій Республіках. Аналіз показав, що серед членів Польської академії наук – 80% працюють в університетах, а 20% – в академічних інститутах. В Україні ж навпаки – в університетах працює значно менша частина науковців  порівняно з академічними інститутами, через що вища освіта та наука довгий час розвивалися окремо. «Наукові дослідження повинні стати пріоритетною сферою діяльності усіх українських університетів і це має бути прописано у новому законі», – наголосив Міністр.

Міхаель Шліхт, директор оргкомітету ФРН по співпраці з країнами Східної Європи, представник Федерального міністерства освіти і наукових досліджень ФРН, зазначив, що Німеччина зробить все можливе, аби допомогти Україні у реформуванні вищої освіти та науки, і форум стане початком подальшої співпраці між двома країнами. На думку Міхаеля Шліхта, саме університети мають зробити вирішальний внесок у повноцінну інтеграцію України в європейський освітньо-науковий простір.

На особливому значенні міжнародного форуму в ці непрості і тривожні для України часи наголосив ректор КНУ імені Тараса Шевченка Леонід Губерський і висловив подяку представникам Німеччини й усьому німецькому народові за солідарність, всебічну підтримку, яку відчуває Україна. «Я переконаний, що наш форум буде продуктивним з точки зору формування нових ідей, спрямованих на вирішення основного завдання освіти та науки України – комплексної та всебічної інтеграції в європейське академічне та наукове середовище», – зазначив ректор КНУ імені Тараса Шевченка.

Леонід Губерський нагадав, що у грудні 2014 року було оновлено Угоду про співпрацю між спілкою ректорів вищих навчальних закладів України та Конференцією ректорів Німеччини. За словами ректора, великий досвід співробітництва і потужність українських та німецьких університетів  сьогодні становлять той необхідний потенціал для нового якісного імпульсу  українсько-німецькій співпраці.

Заступник Міністра освіти і науки України Максим Стріха підкреслив, що обмін досвідом з успішними і науково-потужними державами Європи є надзвичайно цінним для України. Він також поінформував присутніх про діяльність України в різних міжнародних наукових програмах. Україна, крім всього, є асоційованим членом Європейської асоціації ядерних досліджень (CERN), членом інноваційної науково-технічної програми EUREKA, учасником Рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт 2020», які слугують важливою платформою інтеграції України у європейську освітню та наукову спільноти.

Під час форуму учасники обговорили такі важливі питання, як академічна мобільність, якість освіти, організація наукових досліджень і їх комерціалізація, розвиток університетського та позауніверситетського секторів науки.