Провідні вчені політики і дипломати обговорили перспективи українсько-польського стратегічного партнерства в умовах кризи

2 грудня 2016 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася конференція «Стратегічне партнерство в час кризи», присвячена 25-річчю визнання Республікою Польща суверенності та незалежності України. Участь у заході взяли Президент Республіки Польща (2010-2015 рр.), почесний доктор Львівського університету Броніслав Коморовський, Ректор Університету, професор Володимир Мельник, а також представники місцевої влади, дипломати, викладачі та студенти.

З вітальним словом до присутніх звернувся Ректор Університету, професор Володимир Мельник, наголосивши, що «українське суспільство високо цінує роль Республіки Польща та її інтелектуалів у захисті наших національних інтересів, розумінні тих проблем, які виникають на шляху українського суспільства до Європейського Союзу».

Ректор відзначив важливість співпраці між українським та польським суспільством, підкресливши, що досвід, який є у взаємовідносинах України та Польщі – «яскравий приклад побудови європейських цивілізованих стосунків між державами».

«Рік, що минає, став часом випробування для наших відносин, періодом, коли травматичне минуле намагалося визначати можливість побудови наших добросусідських стосунків. Проте, я переконаний, що нам вдалося подолати більшість розбіжностей і, об’єднані спільними християнськими цінностями, ми будемо зміцнювати наші добрі взаємовідносини на принципах розуміння і поваги. Комунікація, спільні проекти і добра робота дасть нам можливість будувати успішне польсько-українське європейське майбутнє», – наголосив Володимир Мельник.

На символічності проведення конференції саме 2 грудня акцентував увагу голова Львівської ОДА Олег Синютка, відзначивши, що саме Польща стала першою країною, яка рівно 25 років тому, 2 грудня 1991 року офіційно визнала незалежність України.

«Історія свідчить, що разом ми можемо ефективно протистояти нашим недругам. І одна формула має бути чинною на всі віки: «Не буде незалежної України без незалежної Польщі. І не буде вільної Польщі без вільної України», – наголосив Олег Синютка.

Учасників конференції привітали також голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин та мер Львова Андрій Садовий. Представники місцевої влади відзначили вагомий особистий внесок Броніслава Коморовського у розвиток українсько-польських відносин, а також його розуміння пріоритетності політики добросусідства між країнами.

Керівник представництва МЗС України у м. Львові Вячеслав Войнаровський відзначив важливу роль постаті Броніслава Коморовського у вирішенні проблем України на міжнародному рівні й висловив вдячність за допомогу нашій державі.

Генеральний Консул Республіки Польща у Львові Вєслав Мазур привітав учасників конференції й наголосив, що його держава першою визнала незалежність нашої країни і сьогодні, у час формування нової політичної культури і трансформацій, які переживає наша держава, Польща продовжує підтримувати Україну і відстоювати її територіальну цілісність.

«Рівно 25 років тому, у цей день наша держава отримала перше міжнародне визнання як суб’єкт світової політики, – йшлося у вітальному слові Надзвичайного і Повноважного Посла, професора, завідувача кафедри міжнародних відносин та дипломатичної служби Маркіяна Мальського.

Дипломат підкреслив: «Саме в українсько-польських відносинах можна простежити яскравий феномен, своєрідний концепт, який демонструє Європі й усьому світові характер і спосіб наших відносин – це стратегічне партнерство в умовах кризи глобальної міжнародної системи».

Особливу увагу Маркіян Мальсьский закцентував на непересічності особистості Президента Броніслава Коморовського і його впевненій позиції щодо українсько-польських відносин.

Надалі, конференція продовжила роботу у форматі пленарного засідання, під час якого Президент Республіки Польща (2010-2015 рр.), Почесний доктор Львівського університету Броніслав Коморовський виступив із доповіддю «Європейський вимір польсько-українського стратегічного партнерства: здобутки, виклики, перспективи».

Учасники конференції також працювали у секціях за такими напрямами: «Польща – європейський адвокат України: зміна контексту чи перегорнута сторінка» та «Системна трансформація: польський досвід vs українські реалії».

Світлини: Олега Вівчарика, Олександри Чури Більше фото