Роланд Франко презентував в Університеті Міжнародну премію Івана Франка

«За вклад у розвиток україністики» та «За вагомий особистий внесок у розвиток соціально-гуманітарних наук» відтепер науковці зможуть отримати Міжнародну премію Івана Франка.

Про це 23 жовтня заявив внук Івана Франка Роланд Тарасович Франко під час презентації премії у Львівському національному університеті імені Івана Франка.

За словами Роланда Франка, Міжнародна премія Івана Франка заохочуватиме молодих науковців до подальшої активної наукової праці та сприятиме популяризації творчості Івана Франка у світі. «Я переконаний, що створення цієї премії стане містком у визнанні української науки у світі», – висловив переконання Роланд Франко.

«Україна є і завжди буде! Вона, без сумніву, стане державою, яка «засяде у народів вольнім колі», – говорив Іван Франко. Тож сьогодні особливо актуальною є популяризація його ідей про Україну з оглядну євроінтеграційні процеси в державі», – наголосив внук Івана Франка.

Саме з цією метою у червні 2015 року був створений Міжнародний фонд імені Івана Франка, до якого ввійшли як українські, так і закордонні вчені з Лондона, Відня, Мюнхена, Варшави та Седльце.

«Ми створили Міжнародний фонд для популяризації Івана Франка не тільки в Україні, але й у світі. Фонд сприятиме всеохопному вивченню творчої, наукової, громадської діяльності Івана Франка, спонукатиме вчених із різних країн світу до проведення активних гуманітарних досліджень у галузі суспільних наук та україністики. Це особливо актуально, адже 2016 рік пов’язаний із ювілейними датами: 160-річчя від дня народження і 100-річчя пам’яті Каменяра», – зазначив Роланд Франко.

На його глибоке переконання Львів і зокрема Львівський університет є тим основним центром, де «Франко буде працювати для нас і України».

Детальніше про Міжнародну премію Івана Франка розповів член правління Фонду, проректор з науково-педагогічної роботи, професор Ярослав Гарасим.

«Коли ми обирали номінації і встановлювали критерії до претендентів, то звернулися до творчості Івана Франка, який казав, що «провідною думкою має бути служіння інтересам народу і загальнолюдським гуманним ідеям». Звідси й виникли два крила – україністика і соціально-гуманітарні науки», – зауважив Ярослав Гарасим.

За словами проректора, наукові праці претендентів на премію оцінюватимуть номінаційні комітети, Міжнародна експертна рада, а також Міжнародне журі. Вони обиратимуть лауреатів у двох номінаціях – «за вагомий особистий внесок у розвиток суспільних наук» і «за внесок у розвиток україністики».

«На премію можуть претендувати науковці з різних країн світу, які працюють у галузі україністики та соціально-гуманітарних наук. Подавати номінантів також мають право й академічні наукові установи», – пояснює директор Міжнародного фонду Івана Франка Ігор Курус.

Він також повідомив, що преміальний фонд формується на основі благодійних внесків прихильників наукової спадщини Івана Франка, що на сьогодні становить близько 500 тисяч гривень.

Нагороджуватимуть лауреатів премії щорічно 27 серпня, у день народження Івана Франка.

«Створюючи Фонд і Премію ми думали над тим, як завдяки Премії залучити науковців із-за кордону, аби міжнародна спільнота знала і цінувала те, що зробила Україна й українці для світу», – говорить журналіст і письменник Віталій Шевченко.

На його думку, постать Івана Франка як інтелектуального гіганта й досі залишається неналежно поцінованою, хоч і минуло багато років, відтоді, як він творив.

Нагадаємо, що Міжнародний фонд Івана Франка створено в червня 2015 року з ініціативи внука Івана Франка Роланда. До складу правління Фонду ввійшли провідні науковці Львівського національного університету імені Івана Франка, Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото