Розпочала роботу XV Міжнародна наукова конференція студентів та аспірантів «Молодь і поступ біології»

9 квітня 2019 року у головному читальному залі Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося урочисте відкриття і пленарне засідання XV Міжнародної наукової конференції студентів та аспірантів «Молодь і поступ біології». Організаторами заходу є Львівський університет, Інститут біології клітини НАН України, Поморська академія в Слупську, Гданський медичний університет, Гданський університет, Західний науковий центр НАН України і МОН України, а також Товариство прихильників Львівського університету в США. Конференція присвячена 135-й річниці від народження видатного вченого-біохіміка, фізіолога Якуба Парнаса.

Професор Якуб Парнас (1884-1949 рр.) – видатний біохімік, учений світового рівня, який тривалий час очолював кафедру біохімії Львівського університету. Викладав у Страсбурзькому та Варшавському університетах, організував Інститут медичної хімії при Львівському університеті. Досліджував питання тканинного обміну вуглеводів та ферментативних процесів, що лежать в основі м’язового скорочення. Опублікував близько 170 праць, 20 з яких входять до наукометричної бази Scopus. Був репресований радянською владою внаслідок справи Єврейського антифашистського комітету у процесі «Боротьби з космополітами», згодом реабілітований.

Церемонія відкриття конференції розпочалася з вітальних слів членів оргкомітету. Зокрема, проректор з наукової роботи Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Роман Гладишевський, привітавши учасників конференції, коротко розповів про історію Львівського національного університету імені Івана Франка як центру наукових досліджень світового значення. Також Роман Євгенович підкреслив важливість постаті Якуба Парнаса у розвитку біохімії: «За свою наукову кар’єру Якуб Парнас мав змогу працювати в провідних наукових центрах світу, активно розвивав науку у Львові, мав міжнародне визнання, аж поки не став жертвою сталінського режиму. Своїм прикладом він показав, що наука має виражений інтернаціональний корінь і спроможна долати будь-які кордони».

Окрім того, Роман Гладишевський відзначив актуальність проблематики конференції та її міждисциплінарний характер: «Радий, що сьогоднішня конференція зібрала молодих науковців не лише з різних міст України, але також з Польщі, Білорусі, Канади, Молдови. Не лише міжнародна співпраця ефективно посилює результат наукових досліджень, але й міждисциплінарність досліджень забезпечує ширший огляд поставлених проблем. Природа постійно ставить перед дослідниками нові виклики, а вирішальним чинником для їхнього вирішення є людський інтелектуальний потенціал, а також відповідне інструментальне забезпечення. Бажаю, щоб сьогоднішня конференція ініціювала нові наукові контакти, започаткувала успішні проекти, відкрила шляхи до вдосконалення вашої професійної майстерності і нових досягнень», – зазначив він.

До вітальних слів доєдналися співголова оргкомітету академік Андрій Сибірний, професор Гданського університету Ґжеґож Венгжин та заступник декана біологічного факультету Львівського університету Віталій Гончаренко.

Також прозвучало пісенне привітання від Народного дівочого хору «Ліра».

Надалі відбулося пленарне засідання, під час якого учасники конференції обговорили постать Якуба Парнаса як науковця зі світовим іменем, а також проблемні аспекти біохімії, фармакології, біофізики, медицини. Крім того, відбулися круглі столи «L’ORÉAL-UNESCO для жінок в науці – Світ потребує науки, наука потребує жінок» та «Керівництво неоднорідним науковим колективом».

Упродовж наступних двох днів учасники конференції продовжать роботу у секціях, розглядаючи питання генетики та біотехнології, біохімії, молекулярної та клітинної біології, мікробіології, вірусології та імунології, біофізики, фізіології людини і тварин, біомедицини, зоології, ботаніки та інтродукції рослин, фізіології рослин та екології. Також відбудеться постерна сесія.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото