Розпочав роботу ювілейний X Львівський міжнародний бібліотечний форум

18 вересня 2019 року в Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося урочисте відкриття ювілейного Х Львівського міжнародного бібліотечного форуму. Цьогоріч наскрізною темою заходу є гасло «Нова бібліотека – відповідальність кожного». Участь у масштабному форумі беруть бібліотекарі, письменники, науковці, видавці, підприємці, дипломати та експерти у сфері культури. Аби подискутувати щодо актуальних проблем бібліотечної справи до Львова завітали представники Литви, Естонії, Хорватії, Польщі, Німеччини та більшості регіонів України.

З вітальним словом до присутніх звернувся проректор з наукової роботи, член-кореспондент НАН України, професор Роман Гладишевський. Він зауважив,  що бібліотека – це не лише джерело знань та інформації, а насамперед осередок, навколо якого гуртується інтелектуальна еліта. Роман Євгенович також акцентував, що Наукова бібліотека ЛНУ ім. Івана Франка є унікальним місцем для Львова, адже її історія розпочалася навіть раніше, аніж історія Університету, а фонди  книгозбірні входить до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять Національне надбання України.

«Програма цьогорічного форуму відображає основні виклики, які постають перед сучасною бібліотекою. У теперішньому світі бібліотека – не лише книгозбірня, але й дискусійний майданчик, громадський простір, медіахаб. Втім, надзвичайно важливо за трансформаціями форми не втратити істинну суть бібліотеки – осередку освіти та знання. Посеред всього різноманіття послуг, які надає сучасна книгозбірня, незмінним залишається її культурне і духовне значення. І сьогоднішній форум є цьому підтвердженням», – висловив переконання Роман Гладишевський, акцентуючи на насиченій і багатогранній програмі наукового зібрання.

Теплими словами учасників форуму привітала президентка Української бібліотечної асоціації, директорка Науково-технічної бібліотеки Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» Оксана Бруй. Зокрема, вона зазначила, що  «бібліофорум передовсім є осередком зародження нових ідей, місцем активної комунікації та обміну досвідом».

Директорка Українського інституту книги та одна із ініціаторок проведення бібліофоруму у Львові Олександра Коваль акцентувала на важливій стратегічній місії заходу: «Зараз всі держави світу переживають однакову тенденцію: люди читають менше. Тому надзвичайно важливо гуртуватися і міцно стояти на своєму: бібліотеки потрібні і книги в них мусять бути. А відповідно, мусять бути читачі. Бібліотека – це відповідальність не тільки бібліотекарів, видавців, авторів, це відповідальність держави, людей, які є при владі, і читачів загалом».

Також до вітальних слів долучилася Мирослава Туркало, директорка Департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської обласної державної адміністрації. Вона наголосила, що бібліотечний форум вкотре підтверджує важливість книгозбірень для належного функціонування всього суспільного простору. «Бібліофорум об’єднує навколо себе людей, небайдужих до бібліотечної справи: молодь, що прагне нових знань, і вже досвідчених бібліотекарів, які мають величезний досвід і можуть ним ділитися».

Слова вдячності організаторам форуму адресував державний експерт директорату державної мовної політики Міністерства культури України Олексій Чмир. «Надзвичайно вдячний Бібліотечній асоціації за проведення таких заходів, за залучення молоді, за допомогу органам влади в реалізації політики в бібліотечній справі. Бібліотеки – це не лише видача книжок. Вони виконують важливі соціальні функції. Бібіліофорум є потужним майданчиком для налагодження професійних зв’язків, створення нових ідей, популяризації бібліотек», – зазначив Олексій Чмир.

Директор Наукової бібліотеки Львівського університету Василь Кметь наголосив, що для сучасної книгозбірні важливим є шлях пошуку себе у моделі нових інформаційних технологій. «Бібліотечний форум є тим, що надзвичайно пасує для Львова, тим, що є дуже потрібним і дуже важливим для нас. Його міжнародний контекст справді створює дуже добру альтернативу тим викликам, перед якими ми постаємо у сучасному світі», – зазначив Василь Федорович.

Після вітальних слів розпочалося пленарне засідання, яке мало назву «Ключові елементи нової бібліотеки: люди, технології, ресурси». Серед ключових доповідей були виступи культового письменника і музиканта Сергія Жадана «Потрібно мати місце, якого буде шкода» та інших активних творців книжкового простору України і Європи – видавців, підприємців і науковців. Загалом під час пленарного засідання йшлося про можливість співпраці бібліотек і бізнесу, перспективи становлення Нової української бібліотеки, співвідношення систем штучного інтелекту та майбутнього бібліотек тощо.

Триватиме бібліофорум до 21 вересня і його програмою передбачена ціла низка дискусій, презентацій, відкритих лекцій, круглих столів та інших заходів. Детальніше з програмою бібліофоруму можна ознайомитися за посиланням.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото