Святослав Літинський: Про захист прав україномовних споживачів. Що може зробити кожен із нас?

«Мова і дійсність в Україні» – тема зустрічі відомого громадського діяча, викладача Львівського національного університету імені Івана Франка Святослава Літинського зі студентами ІІ курсу філологічного факультету, які вивчають соціолінгвістику.

Розмова відомого правозахисника зі студентською спільнотою була пов’язана з тематикою лекторію про мовну ситуацію в Україні в межах навчального плану зі соціолінгвістики. Студенти переконалися, як, здавалося б, такі далекі від мовознавства питання – норми різних законів – можуть стати інструментом у відстоюванні мовних прав людини.

В основу своєї роботи громадський активіст поклав саме законодавчий механізм. Тому не дивно, що такими резонансними були його позови щодо маркування товарів українською мовою, зокрема побутової та комп’ютерної техніки, чи загадати б сотні судових засідань, під час яких розглядались справи, де відповідачами були Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, Міністерство внутрішніх справ, Національне антикорупційне бюро, Апарат Верховної Ради України.

Маючи чудову нагоду безпосередньо поспілкуватись зі Святославом Літинським, студенти поставили йому низку запитань. Їх, зокрема, цікавило: яка зі справ була першою і яка запам’яталася йому найбільше, що було найскладнішим у справі щодо видання паспорта лише українською мовою,  чому в незалежній Україні постає питання: як зобов’язати чиновників вести державну діяльність державною мовою?!

Навівши низку прикладів, громадський активіст розповів про свій досвід в обстоюванні права на українську мову в Українській державі, дотримання законності й захисту прав споживачів  і на завершення розмови зі студентами-філологами додав: «Держава починається з кожного з нас!»

Діяльність Святослава Літинського засвідчує, що зусилля навіть однієї людини, спрямовані на захист права на інформацію українською мовою, може змінити мовну ситуацію в державі.

Нагадаємо, що в рамках проведення майстер-класів із політичної комунікації, які організовує для студентів професор Галина Мацюк з метою вивчення широкого кола питань про взаємодію мови і політики, студенти філологічного факультету вже мали зустрічі з академіком Ігорем Юхновським, громадським діячем Романом Матисом, слухали лекції про мову і пропаганду відомого експерта Лади Рослицької.

Хочеться вірити, що зустрічі зі згаданими діячами, як і розмова зі Святославом Літинським, сприяють розвиткові не тільки нових знань студентів-філологів про мову і дійсність, але й спонукатимуть їх до активної суспільної діяльності.

Світлини: Олександри Чури Більше фото