Дисертант

Леонідова Ірина Вікторівна

Тема

Географо-генетичні особливості ґрунтотворення на острові Зміїний

Дата захисту

14.04.2016

Місце праці

Вчитель географії Арцизького НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4-ліцей»

Науковий керівник

Кандидат географічних наук, доцент Біланчин Ярослав Михайлович, Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, завідувач кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів

Кафедра, де виконана дисертація

Робота виконана на кафедрі ґрунтознавства і географії ґрунтів Одеського національного університету імені І. І. Мечникова Міністерства освіти і науки України.

Анотація

Леонідова І. В. Географо-генетичні особливості ґрунтотворення на острові Зміїний. – На правах рукопису.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.05 — біогеографія та географія ґрунтів. Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2015.

У дисертації висвітлено результати дослідження процесів ґрунтотворення на о. Зміїний, їхніх географо-генетичних особливостей та сучасних тенденцій.

З’ясовано особливості та ґрунтоутворювальний потенціал природних чинників ґрунтотворення на острові. Встановлено визначальну роль у ґрунтотворенні, і чорноземоутворенні зокрема, практично незайманої степової трав’яної рослинності за високозначимого потенціалу щільних кислих порід поверхні та кори їх вивітрювання.

Встановлено загальну схему і стадійність ґрунтотворення на щільних породах острова – від стадії їх вивітрювання до утворення примітивних і чорноземних ґрунтів. З’ясовано географо-генетичні особливості і просторові відмінності процесів примітивного і чорноземного ґрунтотворення та їхніх ЕҐП – підстилкоутворення, гумусоутворення і гумусонакопичення, засолення, осолонцювання та ін. Встановлено тенденції сучасного ґрунтотворення у напрямку незворотно-поступального посилення чорноземних властивостей і характеристик ґрунтів.

Спрогнозовано два сценарії подальшого ґрунтотворення на острові – екологічно оптимістичний за умови збереження покриву степової трав’яної рослинності, та екологічно загрозливий на ділянках посилення антропогенного впливу, порушеності-зміненості та сильної забрудненості поверхні і ҐП. Створено карту-схему прогнозу направленості ґрунтотворення та еволюції ґрунтів. Запропоновано стратегію заходів та пріоритетні види господарської діяльності щодо збереження унікального степового ландшафту, ґрунтів і ҐП острова.

Ключові слова: острів Зміїний, ґрунтотворення, процеси примітивного і чорноземного ґрунтоутворення, елементарні ґрунтові процеси, прогноз ґрунтотворення та еволюції ґрунтів.;

Опоненти

Офіційний опонент:Доктор географічних наук, професор Паньків Зіновій Павлович, Львівський національний університет імені Івана Франка, професор кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтівЗавантажити відгук

Офіційний опонент:Кандидат географічних наук, доцент Онойко Юрій Юрійович, Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка, доцент кафедри географії та геоекологіїЗавантажити відгук

Файл дисертації

Файл автореферату