Дисертант

Лупак Мар’яна Ігорівна

Тема

Молекулярні механізми антидіабетичної дії екстракту галеги лікарської (Galega officinalis L.)

Дата захисту

29.01.2016

Місце праці

Львівський національний університет імені Івана Франка, завідувач міжкафедральної навчальної лабораторії спектрофотометричних методів дослідження в біології

Науковий керівник

кандидат біологічних наук, доцент Клевета Галина Ярославівна

Кафедра, де виконана дисертація

Анотація

Анотація:

Дисертація присвячена дослідженню біохімічних ефектів дії безалкалоїдної фракції екстракту галеги лікарської (Galega officinalis L.) на структурно-функціональний стан лейкоцитів та β-клітин острівців Лангерганса підшлункової залози щурів за цукрового діабету, індукованого введенням стрептозотоцину.

Розроблено спосіб стабілізації БФЕГЛ додаванням біоПАР, що синтезуються бактеріями Pseudomonas sp. PS-17. Методом газової хроматомасспектрометрії визначено компонентний склад Еps та виявлено 31 сполуку, ідентифіковано 26. Серед них вищі жирні кислоти та їх естери (63,90% від суми усіх сполук), монотерпен – лоліолід (1,43%), дитерпени – неофітадієн (1,93%) і фітол (3,675%), тритерпени – сквален (0,343%) і α-амірин (1,932%), фітостероли – кампестерол (1,966%) та стігмастерол (14,725%), флавоноїди (2,98%), вітамін Е (0,46%).

Доведено виражену цукрознижувальну дію Eps (у дозі 0,6 г/кг) та його цитопротекторний вплив на клітини острівцевого апарату підшлункової залози (у дозі 1,2 г/кг) на моделі стрептозотоцинового діабету, про що свідчить статистично достовірне збільшення показника щільності розташування острівців Лангерганса, їх індивідуальних параметрів та кількості β-клітин. Виявлено відносно збережені β-клітини з ознаками незначної вакуолізації цитоплазми і зниженням ступеня дегрануляції. Протекторний вплив Еps на β-клітини підшлункової залози у разі діабету підтверджують дослідження, які вказують на підвищення концентрації С-пептиду та інсуліну у плазмі крові щурів.

З’ясовано, що Еps нівелює прояви оксидативно-нітративного стресу за ЕЦД завдяки здатності компонентів, які є у його складі скавенджерувати вільні радикали та запобігати інгiбуванню ключових ферментів АОС. Продемонстровано пригнічуючий вплив Еps на апоптоз лейкоцитів, інтенсивність якого значно підвищується за умов діабету. Виявлено коригуючий вплив на процес проліферації та диференціації клітин попередників лейкоцитів, процес полімеризації актину цих клітин та вміст ФНП-α за досліджуваної патології.

Ключові слова: цукровий діабет, безалкалоїдний екстракт Galega officinalis L., оксидативно-нітративний стрес, апоптоз, полімеризація актину, лейкоцити, β-клітини підшлункової залози.

Опоненти

Офіційний опонент:Доктор біологічних наук, професор ЛУЩАК Володимир Іванович, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, завідувач кафедри біохімії та біотехнології Завантажити відгук

Офіційний опонент:Доктор біологічних наук, старший науковий співробітник КІТ Юрій Ярославович, Інститут біології клітини Національної академії наук України, завідувач лабораторії молекулярних механізмів міжклітинних взаємодій Завантажити відгук

Контактна інформація

Файл дисертації

Файл автореферату