Дисертант

Мартиняк Ірина Ярославівна

Тема

Рецепція української фольклорної традиції в арабських джерелах IX-XII століть.

Дата захисту

29.05.2018

Місце праці

Львівський національний університет імені Івана Франка

Науковий керівник

Доктор філологічних наук, професор ГАРАСИМ Ярослав Іванович, Львівський національний університет імені Івана Франка, професор кафедри української фольклористики імені академіка Філарета Колесси, проректор з науково-педагогічної роботи.

Кафедра, де виконана дисертація

Анотація

У дисертації здійснено новаторський підхід до вивчення арабських джерел ІХ–ХІІ століть, розглянувши їх крізь призму фольклористики у широкому значенні. Розширивши предметне значення фольклору до всіх явищ матеріальної та духовної культури, які охоплюють мову, слово, поезію, музику, танці, жести, міфи, обряди, ремесла, архітектуру та інші різновиди художньої творчості, арабські джерела залучено до тлумачення певних явищ, які згодом мали місце у багатовіковій історії українського народу, яку свідомо заперечували і яку замовчували у радянський час.

Врахувавши хронологічний поділ арабських джерел з історії слов’ян, проаналізовано географічно-описові праці, написані у ІХ–ХІІ століттях. На противагу джерелам більш раннього та пізнішого періоду, вони містять переважно оригінальну інформацію, в основі якої є відомості арабських купців та мандрівників про східних слов’ян та русів. Доступні нам фрагменти про русів та слов’ян досліджено з погляду того, наскільки інформація, подана у них, знаходить своє відображення у нашому фольклорі, чи є аналоги або водночас приклади існування того чи іншого явища на наших теренах, чи справді та інформація, яку подають арабські мандрівники про східних слов’ян та русів не є чужою для нашої фольклорної традиції.

Ключові слова: фольклор, арабські джерела, матеріальна та духовна культура, слов’яни, релігійні вірування, традиції.

Опоненти

Офіційний опонент:Доктор філологічних наук, професор ЛАБАЩУК Оксана Василівна,Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, професор кафедри теорії і методики української та світової літератури.Завантажити відгук

Офіційний опонент:Кандидат філологічних наук, НАУМОВСЬКА Олеся Владиславівна, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут філології, доцент кафедри фольклористикиЗавантажити відгук

Контактна інформація

Файл дисертації

Файл автореферату